close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • STRONA GŁÓWNA

 • Zbliża się sezon urlopowy. Coraz więcej z nas spędza urlopy za granicą. Coraz częściej wybieramy też wyjazdy niezorganizowane. Mimo, że najczęściej urlopy zagraniczne są wspaniałą przygodą, to zwiększają się również zagrożenia, które możemy napotkać w nowych miejscach.

  Różne wypadki losowe to też szczególne wyzwania dla pracy polskich konsulów.

   

  Zależy nam, żeby wszyscy podróżujący czuli się za granicą bezpiecznie – nie tylko dzięki sprawnie funkcjonującej służbie konsularnej, ale również dzięki posiadanej przez podróżujących wiedzy i świadomości własnego bezpieczeństwa.

   

  Udany wyjazd za granicę w dużej mierze zależy od naszego przygotowania i świadomości zagrożeń.

   

  Przed każdym wyjazdem za granicę – samodzielnie czy w grupach zorganizowanych, na wakacje czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia.

   

  Cztery kroki, które warto i do których podjęcia namawiamy przed wyjazdem, wydają się proste i nie są czasochłonne:

  Po pierwsze, upewnijmy się, że posiadamy odpowiednie ubezpieczenie, po drugie, że zgromadziliśmy wystarczająco dużo informacji o miejscu docelowym podróży, a zwłaszcza czy jesteśmy świadomi ewentualnych utrudnień i sytuacji bezpieczeństwa. Po trzecie i po czwarte, warto pamiętać, aby nie tylko rodzina i znajomi, ale także konsul wiedział, gdzie za granicą przebywają polscy obywatele.

   

  W tym celu polecamy narzędzia internetowe, które umożliwią każdemu należyte przygotowanie się do wyjazdu za granicę:

   

  - zakładkę „Bezpieczne wakacje” na stronie głównej MSZ, która jest swoistym kompendium wiedzy dla każdego wyjeżdżającego za granicę,

  - poradnik „Polak za Granicą” oraz jego mobilną wersję iPolak,

  - ostrzeżenia dla podróżujących zamieszczane na stronie głównej MSZ oraz stronach poszczególnych placówek,

  - system rejestracji podróży e-konsulat,

  - konto „polakzagranica” na serwisie społecznościowym Twitter.

   

  Te proste i łatwo dostępne narzędzia są źródłem wartościowych informacji, dzięki którym przebywając za granicą nie będziemy mieli wątpliwości, jak się zachować czy do kogo zwrócić się o pomoc.

   

  Tagi: wakacje

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: