close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • POSIEDZENIA RAD SEKTOROWYCH

 • 16 listopada 2015

  O procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, zewnętrznych aspektach migracji, Syrii oraz Libii rozmawiali w Brukseli podczas spotkania ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.

  W trakcie posiedzenia nastąpiło podpisanie Umowy o wzmocnionym partnerstwie i współpracy między UE i jej państwami a Republiką Kazachstanu.

   

  W uwagach wprowadzających WP F. Mogherini odniosła się do piątkowych ataków terrorystycznych w Paryżu oraz wyborów w Mjanmie. Poinformowała o planowanej w przyszłym tygodniu Radzie ds. Zagranicznych w obszarze Handlu oraz nieformalnym spotkaniu Unii Śródziemnomorskiej, która odbędzie się 26 bm. w Barcelonie.  Rada uczciła śmierć osób zabitych w piątkowych atakach na Paryż minutą ciszy.

  W punkcie dot. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie WP F. Mogherini zwróciła uwagę na brak jego pozytywnego rozwoju i impas w negocjacjach. Ministrowie zgodzili się co do konieczności zachowania neutralnego stanowiska w celu utrzymania zaangażowania UE w regionie. Rada uzgodniła powrót do dyskusji w grudniu.

   

  Dyskusja dotycząca migracji skoncentrowana była wokół trzech tematów: omówienia wyników Szczytu w La Valletcie, rezultatów konferencji dot. Szlaków Bałkanów Zachodnich w Brukseli oraz Turcji. Ministrowie zgodzili się, że UE powinna skupić się na implementacji decyzji już podjętych w trakcie obydwu wydarzeń. W tym celu konieczna jest współpraca z państwami pochodzenia i tranzytu i ich prawdziwe zaangażowanie w rozwiązanie problemu migracyjnego. Jednocześnie zwrócono uwagę, ze podejście do problematyki migracyjnej powinno być zróżnicowane w zależności od państw, których to dotyczy. W tym kontekście zwrócono uwagę na kluczową rolę jaką odgrywa Turcja w regionie i na świecie oraz na procesy akcesyjne, które mają miejsce w Bałkanach Zachodnich, które powodują konieczność szczególnego podejścia UE do rozwiązania trwającego kryzysu. 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: