close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • POSIEDZENIA RAD SEKTOROWYCH

 • 13 października 2015

  Październikowy szczyt szefów państw i rządów UE był głównym tematem wtorkowego posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych (GAC) w Luksemburgu. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu w MSZ Rafał Trzaskowski.

  Najważniejszym celem posiedzenia GAC było przygotowanie do obrad szefów państw i rządów UE, które będą miały miejsce w dniach 15-16 października. Porządek obrad Rady Europejskiej przewiduje przede wszystkim dyskusję poświęconą polityce migracyjnej. - W ostatnich miesiącach UE podjęła wiele decyzji mających przeciwdziałać kryzysowi migracyjnemu – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji Rafał Trzaskowski. - Teraz musimy skoncentrować się na ich wdrożeniu. Ustaliliśmy nasze priorytety: dobrze funkcjonujące hot-spoty, skuteczne powroty i ochrona granic. – podkreślił  wiceminister Trzaskowski

   

  Premierzy i prezydenci będą także rozmawiać o reformie unii gospodarczo-walutowej. W tej kwestii Polska podkreśliła, że wszystkie nowe rozwiązania w tym zakresie powinny być transparentne i otwarte na wszystkich członków UE. W trakcie posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych omówiono także priorytety prac Komisji Europejskiej na przyszły rok. Do polskich priorytetów należą m.in. Unia Energetyczna, agenda cyfrowa oraz swoboda przepływu osób i pracowników.

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: