close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • POSIEDZENIA RAD SEKTOROWYCH

 • 23 czerwca 2015

  Przygotowania do czerwcowego Szczytu Rady Europejskiej, w tym problem migracji, kwestie gospodarcze oraz Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony były głównymi tematami wtorkowego posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych (GAC) w Luksemburgu. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu w MSZ Rafał Trzaskowski.

  -W zakresie migracji konsekwentnie podkreślamy przywiązanie do zasady dobrowolności, którą Rada Europejska uzgodniła w kwietniu – podkreślił wiceminister Rafał Trzaskowski. Podczas spotkania Rady ds. Ogólnych w szczególności dyskutowane były kwestie polityki migracyjnej oparte na trzech filarach: redystrybucji uchodźców, polityce powrotów oraz współpracy z państwami trzecimi. -Chcemy odpowiedzialnie pomagać uchodźcom, dlatego każde państwo powinno samodzielnie zadeklarować, co może zrobić i w jakim wymiarze – dodał wiceszef polskiej dyplomacji.

   

  Najbliższa Rada Europejska, która odbędzie się w tym tygodniu, wytyczy też kierunek dalszych prac nad strategią polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Polsce zależy na szerokiej strategii, której punktem centralnym będzie Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony. Trzecim pakietem tematów będą kwestie gospodarcze: agenda cyfrowa, reforma strefy euro i inne działania mające zapewnić wzrost gospodarczy w UE. W dyskusji o rozwoju rynku cyfrowego Polska zabiega o uwzględnienie równomiernego podziału rezultatów działań UE. -Kształtując jednolity rynek cyfrowy trzeba brać pod uwagę konsekwencje geograficzne i wpływ na spójność UE. W obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej Europy nie możemy sobie pozwolić na ryzyko wzrostu dysproporcji pomiędzy państwami członkowskimi i jego ewentualne konsekwencje – podkreślił na posiedzeniu wiceminister Rafał Trzaskowski.

   

  Podczas spotkania ministrowie przedyskutowali także pakiet dotyczący lepszego stanowienia prawa oraz zatwierdzili rekomendacje dla państw członkowskich w ramach tegorocznej edycji Semestru Europejskiego. Następnie nastąpi ich polityczna akceptacja przez Radę Europejską.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: