close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • POSIEDZENIA RAD SEKTOROWYCH

 • 15 lutego 2016

  Poniedziałkowe spotkanie szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej w Brukseli z udziałem ministra Witolda Waszczykowskiego poświęcone było sytuacji w Syrii, Mołdawii, Białorusi oraz omówieniu dalszych działań UE w kwestii realizacji Porozumienia Paryskiego z grudnia 2015 r. w sprawie zmian klimatu.

  Minister Waszczykowski spotkał się na marginesie Rady ds. Zagranicznych z Johannesem Hahnem, komisarzem ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych. Tematami dyskusji były Białoruś, Ukraina, Rosja, przyszłość Partnerstwa Wschodniego oraz środki finansowe na realizację polityki Unii Europejskiej wobec wschodnich sąsiadów w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Odwołując się do rozmów z ministrami spraw zagranicznych Ukrainy i Gruzji w Monachium, szef polskiej dyplomacji wskazał na oczekiwania obu krajów odnośnie jak najszybszego wejścia w życie umów o liberalizacji wizowej z UE (VLAP). Minister Waszczykowski pozytywnie odniósł się do zniesienia sankcji wobec Białorusi (z wyjątkiem embarga na broń i 4 nazwisk związanych z zabójstwami politycznymi) i w tym kontekście wskazał na potrzebę poszerzenia współpracy UE ze stroną białoruską.

   

   

  Natomiast o polityce wobec Białorusi oraz wyzwaniach migracyjnych w Unii Europejskiej i na granicach zewnętrznych rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech i Słowacji oraz wiceszef węgierskiej dyplomacji na spotkaniu koordynacyjnym zorganizowanym przez czeskie przewodnictwo przed posiedzeniem Rady ds. Zagranicznych UE.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  fot. The European Union
  fot. The European Union
  fot. The European Union
  fot. The European Union
  fot. The European Union
  fot. The European Union
  fot. MSZ
  fot. MSZ
  fot. MSZ
  fot. MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: