close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • SZCZYT NATO W WARSZAWIE 2016

 • 15 lipca 2016

  NATO kończy szczyt w Warszawie jako silniejsza organizacja. To było przełomowe spotkanie głów państw i szefów rządów. Zostały podjęte decyzje polityczne i wojskowe, które realnie wzmacniają wszystkie flanki Sojuszu. Sojusznicy zademonstrowali determinację i jedność, aby odpowiedzieć na zagrożenia ze wschodu i południa.

  WARSZAWSKA DEKLARACJA O BEZPIECZEŃSTWIE TRANSATLANTYCKIM
  Podczas szczytu przyjęta została Warszawska Deklaracja o Bezpieczeństwie Transatlantyckim. Deklaracja jest dodatkowym dokumentem w stosunku do Komunikatu Końcowego i opisuje negatywną długofalową zmianę w środowisku bezpieczeństwa i odpowiedź NATO opartą na wzmocnionej obecności wojskowej na wschodniej flance oraz budowie stabilności zarówno w południowym, jak i wschodnim sąsiedztwie. Deklaracja potwierdza również konieczność dalszej adaptacji NATO.

   
  WZMOCNIENIE WSCHODNIEJ FLANKI
  Sojusz przypieczętował decyzje dotyczące adaptacji wojskowej na wschodniej flance. Najważniejszym jej elementem będzie obecność czterech sojuszniczych wielonarodowych batalionów, mających poszerzone zadania wojskowe w stosunku do obecności ustanowionej po szczycie w Newport.

  Bataliony koordynowane będą przez tzw. państwa ramowe (USA, Wielka, Brytania, Niemcy, Kanada). Nadzorowane będą przez dowództwo dywizji, które powstanie na bazie polskiej jednostki. Obecność będzie wpisana w nowe jakościowo działania odstraszające i obronne Sojuszu.

  W Polsce będzie stacjonował batalion USA, co ogłosił prezydent USA Barack Obama w Warszawie. Potwierdza to strategiczny charakter polsko-amerykańskich relacji.

  W Warszawie postanowiono, że Sojusz będzie kontynuował prace nad obecnością wojskową na wschodniej flance.

     ROSJA
  Rosja kontynuuje agresywną politykę wobec Ukrainy wybierając ścieżkę konfrontacji. Na skutek jej działań środowisko bezpieczeństwa uległo zasadniczej, niekorzystnej długofalowej zmianie, wymuszając na NATO stosowne działania wzmacniające wschodnią flankę Sojuszu.
  Jednocześnie sojusznicy zgodzili się, że należy prowadzić dialog z Rosją. Jego głównym celem powinno być ograniczenie ryzyka i incydentów oraz zwiększenie przejrzystości działań wojskowych.
  Nie ma jednak mowy o powrocie do prawdziwego partnerstwa z Rosją do czasu, aż zacznie ona w pełni przestrzegać prawa międzynarodowego.
   
  OBRONA PRZECIWRAKIETOWA
  Sojusz przeszedł do kolejnego etapu rozwoju systemu obrony przeciwrakietowej. Oznacza to bardziej zaawansowaną obronę wojsk, ludności i europejskiej części terytorium NATO przed atakiem pocisków balistycznych.
  Baza w Redzikowie stanie się częścią systemu natowskiego. Będzie miała zatem kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Sojuszu i jego kolektywnej obrony.
   
  MISJA NATO W AFGANISTANIE
  Misja NATO Resolute Support będzie kontynuowała swoje zadania po 2016 roku. Polski Kontyngent Wojskowy do końca 2016 roku pozostanie na niezmienionym poziomie.
   
  PROMOWANIE STABILNOŚCI W SĄSIEDZTWIE SOJUSZU
  Ważnym elementem przyjętego pakietu warszawskiego jest budowanie sfery stabilności w sąsiedztwie Sojuszu poprzez rozwijanie zdolności obronnych partnerów. Uzupełnianie zdolności wojskowych i budowanie odporności może okazać się alternatywą dla operacji wojskowych. Inicjatywa jest adresowana zarówno do partnerów południowych, jak i wschodnich.
   
  GLOBALNA KOALICJA PRZECIWKO TZW. PAŃSTWU ISLAMSKIEMU
  Sojusz nie uczestniczy w działaniach Globalnej Koalicji, ale wszystkie państwa członkowskie tak. Zdecydowaliśmy się jednak jako Sojusz pomóc Globalnej Koalicji. NATO, dzięki samolotowi AWACS, będzie dodatkową parą „oczu i uszu”.
  Decyzja NATO zwiększa także bezpieczeństwo tych sojuszników, którzy prowadzą w regionie działania operacyjne. Dzięki lepszemu rozpoznaniu także polscy piloci będą bezpieczniejsi.
   
  UKRAINA
  Wszystkie poprzednie ustalenia i decyzje dot. współpracy NATO-Ukraina nadal obowiązują. Sojusz wyraził solidarność NATO z Ukrainą. Konflikt Rosji z Ukrainą musi zostać rozwiązany z poszanowaniem integralności terytorialnej Ukrainy, obejmującej także Krym, jej suwerenność i w pełnej zgodności z normami prawa międzynarodowego.
  Przyjęliśmy ambitny, rozbudowany pakiet współpracy praktycznej. Jest to ważny krok w kierunku dalszego wzmacniania przez NATO zdolności obronnych Ukrainy.
  Demokratyczna, suwerenna Ukraina jest kluczowa dla bezpieczeństwa całego europejskiego kontynentu; bez bezpiecznej Ukrainy nie będzie bezpiecznej Polski.

  Dlatego Polska inwestuje we wsparcie Ukrainy i jej sił zbrojnych. Prowadzimy wspólne ćwiczenia wojskowe, razem z USA, Wlk. Brytanią, Kanadą i Litwą szkolimy ukraińskich żołnierzy w Jaworowie. Stworzyliśmy także wielonarodową brygadę litewsko-polsko-ukraińską. 

  GRUZJA
  Uzgodniliśmy wzmocnienie politycznej i praktycznej współpracy z Gruzją, w tym jeszcze bliższą współpracę sił zbrojnych, także na terytorium Gruzji. Powinno to przełożyć się na zwiększenie zdolności obronnych Gruzji przed potencjalnymi formami agresji.
  Potwierdziliśmy zasadę „otwartych drzwi”, odnotowując postęp Gruzji na drodze do członkostwa. Tbilisi posiada wszystkie narzędzia niezbędne do tego celu. 

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: