close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • LEKCJE O NATO

 • Niniejszym przekazujemy do publicznego wykorzystania pakiet 5 scenariuszy tzw. Lekcji o NATO oraz przygotowaną przez MSZ publikację autorstwa Pana Ambasadora Roberta Kupieckiego pn. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego. Jest to wspólna inicjatywa edukacyjna MSZ, MEN oraz Kancelarii Prezydent RP obejmująca organizację w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Polsce lekcji poświęconych NATO oraz członkostwu Polski w strukturach Sojuszu.

   

  Organizacja lekcji o NATO jest jednym z działań informacyjnych rządu promujących Szczyt NATO w Warszawie, który odbędzie się w lipcu br. oraz ma na celu podniesienie wiedzy nt. Sojuszu Północnoatlantyckiego a także jego roli, jako instrumentu kolektywnej obrony państw członkowskich oraz czynnika wzmacniającego bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo międzynarodowe.

   

  Publikacja oraz scenariusze lekcji są dwoma narzędziami realizacji lekcji o NATO. Publikacja została napisana przede wszystkim z myślą o młodszych czytelnikach, którzy chcą pozyskać wiedzę na temat historii Sojuszu Północnoatlantyckiego, jego ewolucji oraz miejsca Polski, a także zagrożeń stojących przed współczesnym światem. W sposób bardzo klarowny opisuje i objaśnia skomplikowane procesy i zjawiska z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, stanowiąc kompendium wiedzy na ten temat. Książka będzie nieodpłatnie dystrybuowana do wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Polsce w drugiej połowie maja br. Scenariusze, wraz z materiałami pomocniczymi dla nauczycieli, opierają się w głównej mierze na ww. publikacji i zostały przygotowane z myślą o zajęciach z WOS (4 scenariusze) oraz geografii (1 scenariusz). Każda lekcja zaplanowana jest na ok. 3-4 godziny zajęć.

   

  Intencją MSZ oraz MEN jest zorganizowanie przez nauczycieli wybranych lekcji jeszcze przed lipcowym Szczytem. Ponadto, MSZ zorganizuje kilka lekcji pokazowych w wybranych szkołach, z udziałem przedstawicieli MSZ oraz Kwatery Głównej NATO.

   

  Zachęcamy do przeprowadzania lekcji we wszystkich szkołach w całej Polsce oraz nadsyłania na adres aleksandra.michalak@msz.gov.pl relacji z zajęć w formie video/fotorelacji, wpisu na blogu, pracy podsumowującej lekcje etc. Najciekawsze relacje zostaną nagrodzone.

   

  Zapraszamy wszystkich do współpracy i liczymy na Państwa zaangażowanie. Warszawski szczyt NATO jest niepowtarzalną okazją, aby dotrzeć z wiedzą do naszej młodzieży.

   

  Informacje dla kuratorów oświaty

  Scenariusz zajęć nr 1

  Scenariusz zajęć nr 2

  Scenariusz zajęć nr 3

  Scenariusz zajęć nr 4

  Scenariusz zajęć nr 5

  Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, Robert Kupiecki, MSZ, Warszawa 2016

   

  Video message to Polish school students from Jens Stoltenberg, the Secretary General of NATO

  on the occasion of NATO classes

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: