close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • SZCZYT NATO W WARSZAWIE 2016

 • 10 lipca 2016

  Nigdy nie zmieni się zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa i obrony Europy. NATO jest silne jak nigdy dotąd - oświadczył w sobotę amerykański prezydent Barack Obama na konferencji prasowej na zakończenie szczytu NATO w Warszawie.

  Nigdy nie zmieni się zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa i obrony Europy. NATO jest silne jak nigdy dotąd - oświadczył w sobotę amerykański prezydent Barack Obama na konferencji prasowej na zakończenie szczytu NATO w Warszawie.

   

   

  Prezydent podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki znajduje się obecnie w kluczowym momencie. - W ciągu 70 lat NATO nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak dużą liczbą wyzwań: politycznych, dotyczących bezpieczeństwa, jak również kwestii humanitarnych. Francja, Belgia, USA, Kanada oraz Turcja ucierpiały jako ofiary ataków terrorystycznych, zainspirowanych lub przeprowadzanych przez tzw. Państwo Islamskie - wyliczał Obama.

   

  Przypomniał, że "Rosja naruszyła integralność terytorialną Ukrainy i zaangażowała się w działania prowokacyjne skierowane przeciwko sojusznikom", "granice europejskie szturmują miliony migrantów, a wynik referendum w Wielkiej Brytanii postawił pytania dotyczące przyszłości integracji europejskiej".

   

  Obama podkreślił, że w momencie tylu wyzwań jedno się nie zmieni: "niesłabnące zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa i obrony Europy, w nasze relacje transatlantyckie, nasze zaangażowanie w realizowanie zobowiązań dotyczące wspólnej obrony".

   

  Jak zaznaczył, "NATO wysyła jasny sygnał: będziemy bronić każdego członka Sojuszu; wzmacniamy obronność i zdolność odstraszania". W tym kontekście nawiązał do "inicjatywy, która pozwala nam (NATO) zwiększyć gotowość naszych sił od Bałtyku po Morze Czarne". - Zwiększamy również naszą wysuniętą obecność" - wskazał.

   

  Na szczycie NATO zapadła decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących po ok.1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Prezydent USA przypomniał, że tzw. państwem ramowym, czyli dowodzącym batalionem w Polsce, będą Stany Zjednoczone. Ponadto - dodał - w Europie będzie amerykańska brygada - to będzie dodatkowe 4 tys. żołnierzy sił USA.

  - Wzmacniamy także gotowość naszych sił, jeśli chodzi o różne zagrożenia. Wspólne siły NATO są teraz operacyjne i mogą w szybkim tempie zostać zlokalizowane w dowolnym miejscu w Europie" - dodał.

   

  Obama zwrócił uwagę, że większość krajów NATO nie przeznacza 2 proc. PKB na obronność; pochwalił za to Wielką Brytanię, Polskę, Grecję i Estonię, że wywiązują się ze zobowiązań dotyczących wydatków na obronność. - Kraje te, razem z USA, przekroczyły próg 2 proc. PKB przeznaczanych na kolektywną obronę. Ale łatwo doliczyć się, że większość państw Sojuszu wciąż nie dociera do tego progu, a było to zobowiązanie, które uzgodniliśmy w czasie szczytu w Walii w 2014 roku - zaznaczył. Wezwał inne państwa do zwiększenia wysiłkow na obronność, by lepiej walczyć z bieżącymi zagrożeniami.

   

  Obama podkreślił, że NATO jest silne jak nigdy dotąd, a obecność Czarnogóry na warszawskim szczycie jest potwierdzeniem, że dla tych, którzy są gotowi, by do Sojuszu przystąpić, drzwi są otwarte.

   

  Obama zauważył, że warszawski szczyt jest ostatnim, w jakim bierze udział jako prezydent USA. Podczas dwóch kadencji "skupiałem się na zaangażowaniu USA w NATO". - Patrząc na ostatnie osiem lat (...), mogę powiedzieć, że dokonaliśmy tego, co obiecaliśmy: zwiększyliśmy obecność w Europie, NATO jest silne, gotowe i elastyczne jak nigdy dotąd - ocenił.

   

  Obama mówił też o udziale samolotów wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie, szkoleniu oficerów irackich przez m.in. siły USA i rozszerzeniu misji Resolute Support w Afganistanie. Zaznaczył, że państwa Sojuszu zwiększyły środki na wsparcie sił bezpieczeństwa w Afganistanie.

   

  - Zintensyfikowaliśmy też wysiłki na południowej flance NATO, w basenie Morza Śródziemnego  - podkreślił.

   

  Prezydent zapowiedział też, że NATO będzie wzmacniać zdolności obronne Gruzji.

   

  Obama powtórzył, że Sojusz potwierdził wsparcie dla integralności politycznej Ukrainy.  - W czasie spotkania komisji NATO-Ukraina uzgodniliśmy nowy kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy" - powiedział Obama. Dodał, że na spotkaniu m.in. prezydenta Francji Francois Hollande'a, kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką "potwierdziliśmy nasze wsparcie dla integralności politycznej Ukrainy.

   

  Obama poinformował także, że Rada NATO-Rosja (na szczeblu ambasadorów - PAP) spotka się w Brukseli w przyszłym tygodniu. "Jesteśmy zgodni, że nie możemy pozwolić, aby Rosja działała tak, jak dawniej bez spełnienia zobowiązań z Mińska" - zakomunikował. Jak podano wcześniej 13 lipca w Brukseli spotka się Rada NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów; Sojusz poinformuje Rosję o rezultatach warszawskiego szczytu NATO.

   

  Źródło PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: