-
Aktualności Sekcja zawiera informacje o bieżącej działalności MSZ.
Polityka zagraniczna Tu przeczytasz o priorytetach polskiej polityki zagranicznej, stosunkach z poszczególnymi krajami świata i organizacjami międzynarodowymi.
Ministerstwo Sekcja prezentuje m.in. informacje o Kierownictwie i strukturze MSZ, Protokole Dyplomatycznym i innych zagadnieniach związanych z resortem.
Informacje konsularne Tu znajdziesz informacje konsularne MSZ, w tym te przydatne przed każdą podróżą np. adresy polskich ambasad, konsulatów, ostrzeżenia i porady. Dowiesz się też jak poświadczyć dyplom akademicki czy jak wystąpić o paszport lub wizę.
-
MIEDZYNARODOWE SĄDY I TRYBUNAŁY
-
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) z siedzibą w Hadze jest niezależnym, stałym międzynarodowym organem sądowym, posiadającym jurysdykcję nad osobami fizycznymi, które dopuściły się najpoważniejszych zbrodni o charakterze międzynarodowym, tj. ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych oraz zbrodni agresji. Jurysdykcja Trybunału ma charakter uzupełniający w stosunku do jurysdykcji karnej państw.
Trybunał działa na podstawie Statutu, sporządzonego w Rzymie 17 lipca 1998 r., który wszedł w życie dnia 1 lipca 2002 r.
Stronami Statutu Rzymskiego MTK są obecnie 124 państwa. Nadal stronami Statutu Rzymskiego nie są np. Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny czy Indie. Trybunał składa się z 18 sędziów. Jednym z nich jest wybrany na kadencję 2015–2024 polski prawnik prof. Piotr Hofmański.Aktualnie przewodniczącą Trybunału jest sędzia Silvia Fernández de Gurmendi (Argentyna).
Prawo przekazania spraw do Trybunału ma jego Prokurator, Państwo-Strona Statutu Rzymskiego oraz Rada Bezpieczeństwa ONZ, która może przekazać do MTK każdą sytuację, w której doszło do popełnienia zbrodni międzynarodowych, nawet jeśli zdarzyło się to w państwie nie będącym stroną Statutu Rzymskiego (takie przekazania, jak dotąd, dotyczyły sytuacji w Sudanie (Darfur) i Libii).
W roku 2010 odbyła się w Kampali (Uganda) pierwsza Konferencja Przeglądowa Statutu Rzymskiego. Państwa-strony Statutu przyjęły na niej dwie poprawki do Statutu: pierwsza z nich dotyczy definicji zbrodni agresji i zasad wykonywania jurysdykcji przez MTK wobec tej zbrodni, druga rozszerza niektóre formy zbrodni wojennych na konflikty o charakterze niemiędzynarodowym. 25 września 2014 r. Polska zakończyła proces ratyfikacji obu poprawek, składając dokument ratyfikacyjny Sekretarzowi Generalnemu ONZ. Wejście w życie poprawek dotyczących zbrodni agresji uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch warunków – ratyfikowania poprawek przez co najmniej 30 Państw-Stron Statutu Rzymskiego oraz podjęcia przez Zgromadzenie Państw-Stron większością 2/3 decyzji o aktywacji poprawek, nie wcześniej niż 1 stycznia 2017 r. W związku z przekroczeniem progu 30 ratyfikacji aktywacja poprawek prawdopodobnie stanie na najbliższym Zgromadzeniu Państw-Stron Rzymskiego Statutu w grudniu 2017 r.
W Unii Europejskiej zagadnieniami dotyczącymi MTK zajmuje się grupa robocza Rady COJUR-ICC (prawo międzynarodowe publiczne – Międzynarodowy Trybunał Karny).
Drukuj
Podziel się treścią: