close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WYDARZENIA

 • 28 września 2012

  Podczas czterodniowego (24 - 27 września 2012 r.) pobytu Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Nowym Jorku z okazji otwarcia 67 jesiennej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w Konsulacie Generalnym RP odbyło się kilka spotkań Prezydenta z reprezentantami środowisk polonijnych i amerykańskich. Prócz Prezydenta RP uczestniczyli w nich przedstawiciele MSZ z Ministrem Radosławem Sikorskim, któremu towarzyszyli podsekretarze stanu MSZ, Grażyna Bernatowicz i Bogusław Winid oraz ambasador RP w Waszyngtonie, Ryszard Schnepf.

  25 września Prezydent RP odznaczył Timothy Kardynała Dolana Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. Kard. Dolan, Arcybiskup Nowego Jorku, a zarazem najwyższy hierarcha kościoła katolickiego w USA, uważany jest za jednego z „najwierniejszych żołnierzy Jana Pawła II” w Kościele amerykańskim, spadkobiercę Jego pontyfikatu. Kardynał podtrzymuje też ścisłe i serdeczne związki z polską hierarchią kościoła, zwłaszcza z metropolitą krakowskim Kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Obaj hierarchowie podążając ekumenicznymi śladami wyznaczonymi przez Jana Pawła II, opatrzyli przedmową i słowem wstępnym unikalny zbiór zatytułowany „The Saint for Shalom”, w którym znalazły się teksty wszystkich wystąpień i dokumentów papieża Jana Pawła II poświęconych judaizmowi, Izraelowi i innym zagadnieniom żydowskim. Nadto, w katedrze Św. Patryka konsulat RP we współpracy z arcybiskupstwem od siedmiu lat organizuje koncert, połączony z czytaniem poezji bądź fragmentów homilii Jana Pawła II przez wybitnych aktorów polskich bądź amerykańskich.  Rok w rok w koncercie uczestniczy ok. 2 tysięcy osób.

  Na ceremonię odznaczenia kardynała przybyli przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego (kilkadziesiąt polskich parafii ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania, a także Narodowe Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, PA), delegacje szkół zrzeszonych w nowojorskiej Centrali Polskich Szkół Dokształcających współpracujących z polskimi parafiami.

   

  26 września miała miejsce uroczystość nadania wysokich odznaczeń państwowych wybitnym przedstawicielom Polonii oraz Amerykanom zasłużonym dla spraw polskich. Marcy Kaptur, członek Izby Reprezentantów Kongresu USA (D, Ohio) otrzymała z rąk Prezydenta Komorowskiego Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP - za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy oraz za działalność na rzecz upowszechniania wiedzy historycznej o Zbrodni Katyńskiej. Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi RP otrzymali: Maria Bielska, za wybitne zasługi w działalności polonijnej, za popularyzowanie kultury polskiej, za rozwijanie harcerstwa polskiego w USA oraz Bill Johnston, za wybitne zasługi w popularyzowaniu kultury i języka polskiego, za rozwijanie polsko-amerykańskiej współpracy kulturalnej. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy historycznej o Polsce oraz za działalność na rzecz zbliżenia między narodami polskim i amerykańskim, uhonorowani zostali aktywiści Jan Karski US Centenial Campaign: Robert L. Billingsley, Andrzej Rojek, oraz Wanda Urbańska; z kolei za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej i za działalność społeczną i charytatywną Mártha Eggerth ( żona Jana Kiepury); za wybitne zasługi w działalności na rzecz pojednania polsko-żydowskiego Jack Goldfarb oraz za wybitne zasługi w krzewieniu kultury polskiej i tradycji narodowych, za działalność harcerską i polonijna pośmiertnie Helena Boguniewicz.

  Krzyż Wolności i Solidarności, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL, otrzymali: Włodzimierz Ilnicki, Zdzisław Kapek, Krzysztof Rutkowski, Andrzej Sękowski i Marek Eugeniusz Końka. Złotym Krzyżem Zasługi, za zasługi w upowszechnianiu wiedzy historycznej o Polsce i za działalność na rzecz zbliżenia między oboma narodami i amerykańskim Betsey Blakeslee.

  Uczestniczący w uroczystości Min. R. Sikorski wręczył odznaki Bene Merito konsulowi honorowemu RP w Bostonie Markowi Leśniewskiemu-Laas, oraz Czesławowi Czaplińskiemu.

   

  27 września Prezydent RP wraz z Małżonką spotkał się z przedstawicielami młodej Polonii. Przybyło 50 polskich absolwentów-profesjonalistów i studentów prestiżowych uniwersytetów oraz działaczy polonijnych.

  Po uroczystym powitaniu pary prezydenckiej, głos zabrała pani Joanna Caytas, polska działaczka z Columbia University, która powitała Prezydenta w imieniu środowisk polonijnych. Następnie krótkie przemówienia wygłosili: Krzysztof Daniewski (Prezes Harvard Club of Poland), Zuzanna Głowacka (pisarka i dziennikarka związana zarówno z Polską, jak i USA), Piotr Szałęga (architekt) oraz Karolina Leszczewicz (Prezeska Polish Student Organization).  Prezydent odpowiadając na pytanie „co możemy zrobić dla Polski” stwierdził, że osiągnięcia życiowe i sukcesy zawodowe będą miały wpływ na pozytywny wizerunek Polaków i Polski w Ameryce. Prezydent podkreślił wagę wizerunku Polski jako kraju nowoczesnego z  wykształconymi obywatelami, osiągającymi sukcesy w różnych dziedzinach życia, zarówno w kraju, jak i zagranicą.

   

  Tego samego dnia po spotkaniu Pary Prezydenckiej z młodą Polonią, Prezydent RP spotkał się z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej, Frankiem Spulą, następnie z przedstawicielami polsko-amerykańskich izb handlowych i firm polskich aktywnych na rynku amerykańskim. To ostatnie odbyło się z udziałem m.in. Bogdana Pukszty, Dyrektora Generalnego Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Chicago, Adama Wilczewskiego z Departamentu Handlu USA, Wojciecha Inglota, Prezesa firmy INGLOT, Wojciecha Mroczyńskiego, Prezesa AmRest, Ruth Smith, Wiceprezesa GE-Hitachi. Podczas spotkania doszło do podpisania listów intencyjnych pomiędzy Ministerstwem Gospodarki i PARP oraz US MAC w sprawie współpracy na rzecz wspierania internacjonalizacji najlepszych polskich firm technologicznych, w tym rozpoczęcia tworzenia biura w Dolinie Krzemowej.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: