close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • EUROPA

 • 3 marca 2015

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Rzymie w dn. 21 lutego 2015 r. odbyły się warsztaty i wykłady dla nauczycieli i rodziców pt. „Dwujęzyczne dziecko. Jak zyskać, by nie stracić?”

  Warsztaty i wykłady poprowadziła Katarzyna Czyżycka, polonistka, logopeda, autorka bloga popularyzującego logopedię i dwujęzyczność http://blog.centrumgloska.pl/. Dyskutowano o strategiach postępowania z wielojęzycznym dzieckiem, naturalnych fazach rozwoju mowy, faktach i mitach dot. dwujęzyczności, o konsekwencji i skutkach jej braku w wychowywaniu dzieci dwujęzycznych oraz o tym, jaki wpływ na rozwój dziecka może mieć wielojęzyczność. Wskazywano na różnice w metodach uczenia i przyswajania  języka polskiego jako języka ojczystego, języka obcego i języka dziedziczonego – tzw. drugiego lub polonijnego.
  Szkolny Punkt Konsultacyjny w Rzymie oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie od kilku lat intensywnie wspierają rodziców i nauczycieli w wychowywaniu wielojęzycznych dzieci poprzez organizację konferencji, spotkań i wykładów. Zdecydowana większość uczniów szkoły to dzieci urodzone i wychowywane we Włoszech, które Polskę znają najczęściej jedynie z krótkich wyjazdów wakacyjnych.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: