close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • EUROPA

 • 19 września 2016

  W dniach 8-11 września 2016 r. miały miejsce 18. Dni Polskie na Bukowinie, organizowane od lat przez Związek Polaków w Rumunii.

  9 września Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie oraz we współpracy z Polakami w Suczawie odbyło się Narodowe Czytanie powieści H. Sienkiewicza „Quo vadis”, które towarzyszyło podsumowaniu sympozjum naukowego poświęconego relacjom polsko-rumuńskim.  W czytaniu w języku polskim i rumuńskim uczestniczyli m.in. prezes Związku Polaków w Rumunii Pan Gerwazy Longher, Ambasador RP w Rumunii Pan M. Wilczek, wicemarszałek woj. Podkarpackiego, przedstawiciele samorządów Krakowa i Zakopanego, a także młode pokolenie Polaków i Rumunów. Obecni byli także przedstawiciele rumuńskich władz lokalnych. Narodowe Czytanie było okazją do przypomnienia postaci H. Sienkiewicza przez wybitnego polonistę i tłumacza literatury polskiej prof. Constantina Geambaşu, który w czerwcu tego roku za niezwykłe osiągnięcia w zakresie promowania literatury polskiej, w wyniku nominacji IP w Bukareszcie, otrzymał prestiżową nagrodę Instytutu Książki „Transatlantyk”. 

  W ramach Dni Polskich na Bukowinie prezentowana była również wystawa pt. „Polski plakat o prawach człowieka”, zorganizowana przez Instytut Polski  w suczawskim Muzeum Bukowiny. Zarówno Narodowe Czytanie, jak i wernisaż wystawy plakatu oraz główne wydarzenia przygotowane przez bukowińskich Polaków składające się na Dni Polskie, w tym wzruszające dożynki , cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności oraz mediów ogólnokrajowych, lokalnych i polonijnych.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: