close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • EUROPA

 • 17 listopada 2016

  W dniu 14 listopada 2016 roku Ambasada RP w Helsinkach zorganizowała seminarium poświęcone obecności Polaków w Finlandii podczas II wojny światowej pt. Poles in Finland during the War World II: from exile to friendly reception („Polacy w Finlandii podczas II wojny światowej – od emigracji po gościnne przyjęcie”).

  Wydarzenie to zostało przygotowane w ramach obchodzonego lokalnie Roku Posła Henryka Sokolnickiego – ostatniego przedstawiciela II RP w Finlandii, który po II wojnie światowej pozostał w państwie swojej ostatniej misji i działał aktywnie na rzecz Polski jako członek helsińskiej Polonii. W 2016 roku przypadała bowiem 125-rocznica urodzin i 35-rocznica śmierci Henryka Sokolnickiego.

  Celem seminarium było upowszechnienie wiedzy o mało znanych faktach dot. obecności Polaków w  północnej części Finlandii podczas II wojny światowej: o pobycie kilkudziesięciu oficerów Wojska Polskiego, którzy po ewakuacji z krajów bałtyckich usiłowali dołączyć na front pod Narwikiem, a wobec niepowodzenia swych zamierzeń przez ponad rok (1940–41) byli gościnnie przyjmowani w niewielkiej miejscowości Ruukki k. Oulu, jak również kilkuset pracowników przymusowych, zatrudnionych przy budowie lapońskiej kolei polowej w okolicach miejscowości Taivalkoski (1942-44).

   

  W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Polonii oraz partnerzy z instytucji fińskich Pani Säde Kangasniemi, przewodnik po trasach kolei polowej (Kenttärata) w Taivalkoski i okolicach, Pani Virve Seiteri, inspektor ds. kultury w urzędzie gminy w Taivalkoski oraz dr Jussi Jalonen, historyk z Uniwersytetu w Tampere, który wygłosił referat na temat pobytu Polaków w Ruukki. W ramach seminarium zaprezentowana została także wystawa „Polacy w Ruukki – odkrywając przeszłość”.

   

  Ambasada RP przygotowała także kalendarz „Polskie ślady w Finlandii”. 

  II WW 3
  II WW 4
  II WW 6
  II WW 8

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: