close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • EUROPA

 • 29 listopada 2016

  W Helsinkach ogłoszone zostały wyniki pierwszej edycji Nagrody im. Michała i Henryka Sokolnickich ustanowionej przez Ambasadę RP w Helsinkach dla młodych działaczy polonijnych i osób zasłużonych w życiu naukowym, społecznym i kulturalnym Finlandii, promocji Polski i upamiętniania w tym kraju polskich śladów.

  Jej laureatkami w tegorocznej edycji zostały: Magdalena Kmak z Helsinek za stworzenie Helsińskiej Kliniki Prawa - pierwszej w Finlandii uniwersyteckiej poradni prawnej służącej bezpłatną pomocą Polakom i cudzoziemcom oraz za wypromowanie polskich uniwersyteckich klinik prawa jako pierwowzoru poradni w Helsinkach, Karolina Seppälä z Tampere – za zaktywizowanie Towarzystwa Finlandia-Polska w Tampere i poszerzenie profilu organizacji o działalność stricte polonijną oraz Katarzyna Wojciechowicz z Turku – za zaangażowanie w nauczanie języka polskiego uczniów szkoły w Turku i pozalekcyjną działalność kulturalną dla integracji dzieci. Wręczenie nagród laureatkom odbyło się 25 listopada br. w Ambasadzie RP.

  Patronami Nagrody są wybitni dyplomaci II RP Michał i Henryk Sokolnicki. Michał (1880–1967) w okresie II RP kierował polskimi placówkami w Finlandii (poseł w latach 1920–1922 i 1936–1941), Estonii, Danii i Turcji, gdzie pozostał po zakończeniu drugiej wojny światowej, ciesząc się autorytetem wśród miejscowej Polonii i w korpusie dyplomatycznym. Był delegatem Rządu RP na konferencję pokojową w Paryżu w 1919 r. Henryk Sokolnicki (1891–1981) w II RP pełnił misję m. in. na placówkach w Belgii, Norwegii, Finlandii oraz dwukrotnie w Związku Radzieckim. Wybuch II wojny światowej zastał go w Finlandii, gdzie kierował polską placówką do czasu zerwania polsko-fińskich stosunków dyplomatycznych, wymuszonego przez III Rzeszę. Po II wojnie światowej pozostał w Finlandii. Obaj Patroni nagrody zapisali się w historii Polski jako osoby, które aktywnie pracowały na rzecz Kraju i kontynuowały swoją działalność na emigracji, m. in. w środowiskach polonijnych.

  Ustanowienie i przyznanie Nagrody im. Michała i Henryka Sokolnickich wpisuje się w lokalny plan obchodów Roku Posła Henryka Sokolnickiego.

  NS 4
  NS 6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: