close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AMERYKA PÓŁNOCNA

 • 26 lutego 2018

  7 lutego br. w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie kierownictwa placówki z przedstawicielami 12 amerykańskich organizacji żydowskich.

  Celem rozmów była dyskusja nad kontrowersjami związanymi ze znowelizowaną ustawą o IPN, zwłaszcza w kontekście zapisów art. 55. Przedstawiciele placówki podkreślili motywację ustawodawcy, a także odnieśli się do obaw formułowanych przez zaproszonych gości. Zgromadzeni przedstawiciele środowisk żydowskich skupili się na możliwych negatywnych konsekwencjach przyjęcia ustawy oraz na korzyściach płynących z edukowania. Wyrazili ponadto zaniepokojenie, że narracja polskiego rządu może wpłynąć negatywnie na dialog pomiędzy polskimi i żydowskimi Amerykanami.

   

  Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a Inicjatywa jego organizacji przez Konsulat spotkała się z pozytywną reakcją zaproszonych gości. Wyrazili oni chęć do uczestniczenia w podobnym wydarzeniu w najbliższym czasie, aby utrzymać dialog i dążyć do wzajemnego zrozumienia.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: