close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AMERYKA PÓŁNOCNA

 • 2 marca 2018

  11 lutego br. odbyły się uroczyste msze święte w kościele św. Kazimierza w Newark (New Jersey) oraz kościele św. Michała w Bridgeport (Connecticut) w intencji Polaków - uczestników pierwszej zsyłki na Syberię w 1940 r.

  W nabożeństwie i okolicznościowym spotkaniu uczestniczyli Sybiracy, weterani, duchowni, przedstawiciele władz oraz harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. Uroczystość w Newark zorganizował Okręg 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz Komitet Katyński w stanie New Jersey.

   

  Głównym organizatorem mszy w Bridgeport, jak i spotkania środowisk polonijnych była Sybiraczka Helena Knapczyk – aktualnie Naczelna Prezes Korpusu Pomocniczego Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Program patriotyczny uroczystości przygotował chór ,,Polonia Paderewski" oraz dzieci i młodzież z polonijnych szkół nowojorskiego okręgu konsularnego. Komendant Naczelny Zarządu Głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce wręczył Medale Ignacego Paderewskiego.

   

  Wśród okolicznościowych przesłań od władz znalazło się również przesłanie o. Lucjana Królikowskiego – franciszkanina, który w 1940 r. był aresztowany i wywieziony przez NKWD na Syberię. Po „amnestii” dla zesłanych Polaków ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie i z Wojskiem Polskim dotarł do Persji i Iraku. Był kapelanem w armii Andersa w Egipcie. W Tanzanii, zebrał 150. Dzieci, „sieroty syberyjskie”, i wyjechał z nimi do Kanady. Tam zajmował się ich wychowaniem aż do osiągnięcia pełnoletności.

   

  Zsyłka na Syberię 10 lutego 1940 r. była pierwszą z czterech masowych deportacji przeprowadzonych przez władze sowieckie. W jej trakcie na zachodnią Syberię i do północnych obwodów Rosji wywiezionych zostało około 140 tys. osób. Polacy stanowili około 82 procent. Kolejne przeprowadzono w kwietniu i czerwcu 1940 r. oraz pod koniec maja 1941 r. W sumie, według danych NKWD, zesłano ponad 500 tys. osób.

   

  Rocznica zeslania na Sybir 2
  Rocznica zeslania na Sybir -3
  Rocznica zeslania na Sybir 4
  Rocznica zeslania na Sybir 5
  Rocznica zeslania na Sybir -zajawka

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: