close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AMERYKA PÓŁNOCNA

 • 13 lutego 2018

  18 stycznia 2018 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się ceremonia pasowania Wielkiego Marszałka 81. Parady Pułaskiego 2018.

  Tegorocznym Marszałkiem został Thomas J. Duch z Garfield, New Jersey - burmistrz miasta w latach 1980-1988, a od 2003 r. menadżer tego miasta, w którym mieszka wielu Polaków i w którym znajduje się wiele firm polskich. W 2015 r. dzięki niemu w Garfield powstał park, w którym postawiono statuę Generała Kazimierza Pułaskiego. W 2017 Thomas J. Duch w uznaniu jego zasług został odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

  Parada Pułaskiego odbywa się w pierwszą niedzielę października na reprezentacyjnej Piątej Alei na Manhattanie. Jest to jedna z największych parad etnicznych w Nowym Jorku i druga najstarsza po paradzie Św. Patryka. Bierze w niej udział ponad 250 000 Amerykanów polskiego pochodzenia, również spoza Nowego Jorku i jego okolic. W polonijnych miejscowościach i dzielnicach Nowego Jorku wybierani są lokalni marszałkowie i miss, reprezentujący tamtejsze społeczności na paradzie. Prezentują się również parafie, szkoły, organizacje i firmy polonijne ze stanów Nowy Jork, Connecticut i New Jersey. Paradę organizuje General Pulaski Memorial Parade Committee, Inc, na której czele od lat stoi Richard Zawisny - polski przedsiębiorca urodzony w USA.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: