close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AFRYKA I BLISKI WSCHÓD

 • 12 marca 2013

  W lutym br. przy wsparciu Ambasady RP w Rabacie zorganizowano polonijną akcję charytatywną polegającą na zbiórce różnych przedmiotów codziennego użytku. Dary zostały przekazane mieszkańcom berberyjskiej osady w górach Atlasu w Maroku, którzy przyjęli je z radością.

  Przy wsparciu Ambasady RP w Rabacie zorganizowano polonijną akcję charytatywną adresowaną do mieszkańców berberyjskiej osady w górach Atlasu w Maroku. Inicjatywa zrodziła się w trakcie styczniowego spotkania polonijnego w El Jadidzie, podczas którego podjęto decyzję o organizacji polonijnej akcji charytatywnej, polegającej na zbiórce różnych przedmiotów codziennego użytku, zabawek, książek, pomocy szkolnych i lekarstw, skierowanej do berberyjskich dzieci i ich rodzin zamieszkałych w odległych regionach górskich, żyjących w trudnych warunkach.

   

  Akcja spotkała się z bardzo żywym odzewem wśród środowisk polonijnych w Maroku. W ciągu niespełna dwóch tygodni Polonia (w tym rodziny z dziećmi uczęszczającymi do Szkoły Polskiej w Rabacie) oraz pracownicy polskiej placówki zgromadzili w konsulacie dary, które Siostra Barbara Kołodziejczyk, polska franciszkanka działająca od lat w okolicach Midelt, zdołała przekazać za pośrednictwem Association „Tanoute” pour le développement agricole, touristique et social  36-ciu najbardziej potrzebującym i dotkniętym zimowymi niedogodnościami rodzinom we wiosce Tatiouine. Sekcja konsularna Ambasady RP wsparła logistycznie akcję zbierania darów, jak również ich przewóz do odbiorców oraz organizację odwiedzin „polonijnej delegacji” w Tatiouine. Pomocy logistycznej w organizacji charytatywnej wyprawy udzielił także Konsul Honorowy RP w Casablance, Saâd Sefrioui, dostarczając samochód wraz z obsługą.

  Delegacja uczniów i nauczycieli polskiej szkoły została serdecznie przyjęta przez gospodarzy osady, jak i przybyłych na spotkanie mieszkańców wioski. Gościom zaprezentowano miejscową szkołę, gdzie uczy się na co dzień 28 uczniów, przedszkole, w którym prowadzone są zajęcia dla 12 dzieci, pomieszczenia świetlicowe, w których Siostry organizują kreatywne zajęcia dla dzieci „po szkole” oraz przychodnię medyczną prowadzoną przez Polkę dyplomowaną pielęgniarkę.

   

  Siostra Barbara otrzymała w 2010 r. nadane przez króla Mohammeda VI prestiżowe odznaczenie „Chevalier du Wissam Al. Alaoui” („Order Alawicki”) za zasługi w „niesieniu pomocy biednym i chorym”. Jej doświadczenie i zasługi w regionie górskim k. Midelt przesądziły o podjęciu z nią współpracy i skierowaniu zebranych w ramach polonijnej akcji darów do osób potrzebujących na tamtym terenie. Oprócz materialnych darów, dzieci ze Szkoły Polskiej w Rabacie i dzieci z Tatiouine spędziły razem czas na wzajemnym poznawaniu się, na wspólnych zajęciach z rysunku, czy też czytając książki. Podsumowując pierwszą edycję akcji charytatywnej należy podkreślić jej pozytywny wpływ na integrację środowiska polonijnego i skupienie różnorakich środowisk wokół jednego celu wykraczającego swoim oddziaływaniem poza kręgi polonijne, a tym samym zwracającego uwagę na pozytywną obecność i aktywność Polonii w Maroku.

   

  Relację z akcji charytatywnej opublikował arabskojęzyczny dziennik „Assabah” z dnia 27 lutego br., którego dziennikarz przybył również do Tatiouine na finał „polskiej akcji charytatywnej”.

  Tatiounie_Akcja Charytatywna_Maroko

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: