close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • STOSUNKI DWUSTRONNE Z PAŃSTWAMI REGIONU

 • Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Turkmenistanem 29 września 1992 r. Od 2007 r. do 1 sierpnia 2012 r. działała Ambasada RP w Aszchabadzie. Obecnie akredytację w Turkmenistanie posiada Ambasada RP w Azerbejdżanie.
  Podstawy współpracy dwustronnej określa umowa o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z 1992 r. Stronie polskiej zależy na zawarciu umowy o współpracy gospodarczej. Jest już ona parafowana i gotowa do podpisania. W zaawansowanym stadium znajdują się również prace nad umową międzyrządową o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki. Strony negocjują także umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
  Wymiana towarowa z Turkmenistanem jest nieznaczna. W 2011 r. wzajemne obroty wyniosły 19 mln USD, z czego aż 17,5 mln przypadło na eksport z Polski. Główne artykuły eksportowe do Turkmenistanu to cukier, meble, urządzenia mechaniczne i elektryczne, farmaceutyki i wyroby przemysłu chemicznego.  Turkmenistan eksportuje do Polski przede wszystkim gaz ziemny, bawełnę, przędzę i tkaniny bawełniane oraz wyroby przemysłu lekkiego.
  Turkmenistan zamieszkuje ok. 500 osób narodowości polskiej, przeważnie potomków ofiar deportacji stalinowskich. Jedyną organizacją polonijną jest Centrum Polonia Turkmeńska, działające w Aszchabadzie.
   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: