close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • POLITYKA WSCHODNIA

 • 4 maja 2016

  Przyszłość Partnerstwa Wschodniego oraz przygotowania do majowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego były głównymi tematami spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Partnerstwa Wschodniego z udziałem ministra Witolda Waszczykowskiego.

  W spotkaniu, które odbyło się w dniach 3-4 maja w Pradze w ramach przewodnictwa Republiki Czeskiej w Grupie Wyszehradzkiej, wzięli także udział przedstawiciele Szwecji, Niderlandów oraz Niemiec, jak również Komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn i Zastępca Wysokiej Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa Helga Schmidt.

   

   

  - Mimo że Unia Europejska powinna wypracować bardziej ambitną agendę wobec krajów swego wschodniego sąsiedztwa, to w obecnym kształcie Partnerstwa Wschodniego wciąż istnieje potencjał do wykorzystania - powiedział podczas spotkania minister Witold Waszczykowski. W tym kontekście szef MSZ zwrócił uwagę na implementację umów stowarzyszeniowych z Mołdawią, Gruzją i Ukrainą, budowę nowych podstaw prawnych relacji z Armenią, Azerbejdżanem i Białorusią oraz kontynuację procesu liberalizacji wizowej. Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Partnerstwa Wschodniego zgodnie podkreślili swoje wsparcie na rzecz wzmocnienia i konsolidacji PW z zachowaniem indywidualnych oczekiwań każdego z krajów partnerskich. Strony podkreśliły szczególnie konieczność rozbudowy wzajemnych powiązań infrastrukturalnych, rozwoju kontaktów na poziomie społeczeństw, a także współpracy w zakresie bezpieczeństwa i zwalczania nielegalnej imigracji. 

   

  Ministrowie rozmawiali również o aktualnej sytuacji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Ukrainie. Minister Witold Waszczykowski podkreślił, że Polska, która obejmie przewodnictwo Grupy Wyszehradzkiej 1 lipca 2016 r., zamierza podtrzymać wysoką aktywność współpracy Grupy Wyszehradzkiej z krajami Partnerstwa Wschodniego.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Galeria zdjęć

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: