close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA

 • 7 września 2016

  – Europejski system bezpieczeństwa, którego istotnym elementem pozostaje Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, nie wymaga budowy od podstaw, lecz raczej dostosowania do nowych zagrożeń – podkreślił dyrektor polityczny MSZ Witold Sobków w panelu „W stronę nowego bezpieczeństwa europejskiego” na Forum Strategicznym w Bled na Słowenii.

  Dyrektor Sobków zaznaczył, że potrzeba adaptacji bazująca na sprawdzonych instrumentach dotyczy także NATO. – Chociaż Szczyt w Warszawie był kamieniem milowym we wzmacnianiu zdolności obronnych i odstraszania Sojuszu, stanowi on dopiero początek długoterminowej adaptacji do wyzwań i zagrożeń w obszarze bezpieczeństwa – podkreślił polski dyplomata.

   

  W panelu, w którym uczestniczył również m.in. zastępca asystenta sekretarza obrony USA Michael Carpenter, minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs i sekretarz generalny OBWE  Lamberto Zannier, dyskutowano o konflikcie rosyjsko-ukraińskim, relacjach Zachodu z Rosją, sytuacji w Syrii oraz kryzysie imigracyjnym w Europie.

   

  Bled Strategic Forum jest doroczną konferencją organizowaną przez słoweńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Stanowi platformę dyskusji na temat najważniejszych zagadnień o charakterze regionalnym i globalnym. W spotkaniu uczestniczą głowy państw i rządów, ministrowie, dyplomaci oraz przedstawiciele biznesu i mediów.

  fot 2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: