close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WSPÓLNOTA DEMOKRACJI

 • Wspólnota Demokracji (Community of Democracies) jest globalną międzyrządową koalicją państw demokratycznych, której celem jest promowanie demokracji oraz wzmacnianie demokratycznych norm i instytucji na świecie.

   

  Wspólnota została powołana w 2000 roku podczas konferencji ministerialnej w Warszawie. Pomysłodawcami i inicjatorami konferencji byli ówczesny minister spraw zagranicznych profesor Bronisław Geremek oraz była sekretarz stanu USA Madeleine Albright.

   

  Podstawą Wspólnoty stała się, podpisana przez przedstawicieli 106 państw, deklaracja "Ku Wspólnocie Demokracji".

  Polska jest członkiem Rady Zarządzającej WD, liczącej  25 państw, a także Komitetu Wykonawczego WD, w którym zasiada 8 państw.

   

  W Warszawie ma swoją siedzibę Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji (www.community-democracies.org), na którego czele stoi Sekretarz Generalny.

   

  Siedziba Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji w Waszawie,
  Al. Ujazdowskie 41
  Fot. MSZ/ Cz. Czapliński

   

  W ramach Wspólnoty Demokracji Polska we współpracy z innymi państwami realizuje konkretne projekty służące wsparciu reform demokratycznych i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego m.in. w Mołdawii i Tunezji.

   

   

   

  Wspólnota Demokracji ogłasza nowego Sekretarza Generalnego


  Thomas E. Garrett został wybrany nowym Sekretarzem Generalnym Wspólnoty Demokracji. Stanowisko objął z dn. 1 września 2017. T. Garrett zastąpił ambasador Marię Leissner, która pełniła obowiązki Sekretarza Generalnego Wspólnoty od 2012 r. do 2017 r.

   

  Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych T. Garrett wnosi ze sobą ponad trzydziestoletnie doświadczenie w dziedzinie polityki i walki na rzecz demokracji. W ciągu ostatnich 23 lat T. Garrett prowadził bezpośrednio ponad 325 programów szkoleniowych, poświęconych partycypacji politycznej. Pracował w misjach obserwacji wyborów w Afganistanie, Albanii, Azerbejdżanie, Egipcie, Mali, Mongolii, Pakistanie, Rosji, na Wyspach Salomona, Timorze Wschodnim, Tunezji i na Ukrainie.

   

  Posiada stopień magistra dyplomacji i stosunków międzynarodowych oraz licencjat nauk politycznych.

   

  Więcej informacji o nowym Sekretarzu Generalnym Wspólnoty Demokracji jest dostępnych na stronie: http://www.community-democracies.org/thomas-e-garrett-appointed-as-the-next-secretary-general-of-the-community-of-democracies/

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: