close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AMERYKA PÓŁNOCNA

 • 26 lipca 2018

  W pierwszym dniu wizyty w stolicy Stanów Zjednoczonych szef polskiej dyplomacji wyraził poparcie Polski dla deklaracji ogłoszonej dzisiaj przez Stany Zjednoczone, podkreślającej przynależność Krymu do Ukrainy. Minister Czaputowicz przeprowadził również rozmowy w amerykańskim Kongresie nt. polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, energetycznej i gospodarczej.

   

  - W porozumieniu z naszymi sojusznikami i partnerami odrzucamy rosyjską nielegalną aneksję Krymu i utrzymamy to stanowisko do momentu przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy. Polska zdecydowała się na ten krok mając także na uwadze zobowiązanie płynące z członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie naszym podstawowym priorytetem jest zapewnienie poszanowania zasad prawa międzynarodowego – podkreślił szef MSZ odnosząc się do Deklaracji Krymskiej wydanej w środę przez Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo, w której Stany Zjednoczone nie uznają aneksji Krymu przez Rosję i zobowiązują się dalej nalegać na przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy.
   

  Minister Jacek Czaputowicz podczas spotkań z kongresmanem Adamem Smithem, członkiem komisji ds. uzbrojenia oraz senatorem Ronem Johnsonem, przewodniczącym podkomisji ds. Europy i współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego senackiej komisji spraw zagranicznych rozmawiał o współpracy polsko-amerykańskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, bezpieczeństwie energetycznym oraz współpracy gospodarczej.


  - Chcemy, aby obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych była kontynuowana na terenie Polski, żeby była ona większa i stała. Jesteśmy gotowi współpracować z Amerykanami w tym zakresie - powiedział szef polskiej dyplomacji.

   


   

  Minister Czaputowicz przebywa w Waszyngtonie w związku z konferencją ministerialną na temat promocji wolności religijnej, zorganizowanej z inicjatywy sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo (Ministerial to Advance Religious Freedom). W konferencji biorą udział przedstawiciele rządów wysokiego szczebla, przywódcy religijni, reprezentanci społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacji międzynarodowych. W czwartek podczas sesji plenarnej szef polskiej dyplomacji zaprezentuje polską perspektywę w odniesieniu do ochrony mniejszości religijnych i promocji ich praw oraz przedstawi polską aktywność polityczną i finansową w tym zakresie, zarówno w wymiarze dwustronnym i wielostronnym.
   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: