close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AMERYKA ŁACIŃSKA I KARAIBY

 • 8 maja 2018

  – Europa jest i pozostanie dla nas oczywistym kierunkiem eksportowym oraz inwestycyjnym. Niemniej, staramy się ambitnie patrzeć także na nieco bardziej odległe kontynenty. (…) W tym kontekście szczególnie ważną rolę odgrywa region Ameryki Łacińskiej. Brazylia jest dla nas, w tej części świata, największym i najbardziej perspektywicznym partnerem – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji podczas wizyty w Sao Paulo - największym centrum gospodarczym i przemysłowym Ameryki Południowej.

  Relacje gospodarcze i współpraca z Polonią zdominowały pierwszą część wizyty wiceministra Marka Magierowskiego w Brazylii, która potrwa do 8 maja 2018 roku. Wiceszef polskiej dyplomacji odwiedził siedzibę Federacji Przemysłu Stanu Sao Paulo (FIESP), gdzie uczestniczył w spotkaniu poświęconym możliwościom współpracy w dziedzinie transportu kolejowego i transportu miejskiego. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele polskich przedsiębiorstw aktywnie działających na rynku brazylijskim, takich jak Novamedia, Medcom i LUG. Wiceszef MSZ podkreślił, że w relacjach polsko-brazylijskich „nadal pozostaje duży niewykorzystany potencjał, który Polska chciałaby konstruktywnie zagospodarować.”

   

   

   

   

   

  Wiceminister Marek Magierowski odbył również spotkanie z przedstawicielami firm zaangażowanych w rozwój współpracy polsko-brazylijskiej i Izby Handlowej Brazylia-Polska, zapoznając się z warunkami rozwoju działalności gospodarczej w Brazylii. Spotkał się też z prezesem stowarzyszenia handlowców SESC, Abramem Szajmanem, jednym z największych brazylijskich przedsiębiorców polskiego pochodzenia.

   

  Brazylia jest najważniejszym partnerem handlowym RP w Ameryce Łacińskiej. W 2017 roku obroty z tym krajem sięgnęły 1,608 mld USD, stanowiąc 24,3% wymiany handlowej Polski z całym regionem i odnotowując wzrost o 26% w stosunku do 2016 r. Polski eksport w 2017 roku sięgnął 409,1 mln USD (wzrost o 13%), zaś import – 1,199 mld USD. W Brazylii działa kilka polskich firm, m. in. Komandor (branża meblarska), Grupa Selena (produkcja pian poliuretanowych),  Grupa Boryszew (pod nazwą Maflow do Brasil – części motoryzacyjne), eSKY (branża internetowa), Medcom (branża kolejowa), LUG (branża oświetleniowa), Synthos (surowce chemiczne) i Grupa Gremi (nieruchomości).

   

  Program gospodarczy poprzedziły spotkania z przedstawicielami polskiej społeczności w Sao Paulo. Rozpoczynając wizytę, wiceminister Marek Magierowski złożył kwiaty pod nowo odnowionym pomnikiem ufundowanym przez miejscową Polonię z okazji 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce. W Kapelanii Polskiej w Sao Paulo spotkał się z polskimi misjonarzami i Polonią. Wiceszef MSZ spotkał się również z przedstawicielami miejscowej diaspory żydowskiej.

   

  Podczas uroczystości inauguracji konsulatu RP w Sao Paulo kierowanego przez konsula honorowego Andrzeja Bukowińskiego, wiceminister Marek Magierowski wyraził przekonanie, że ogromne doświadczenie zawodowe i dotychczasowa działalność konsula na rzecz promocji Polski za granicą będą sprzyjać wzmocnieniu polskiej obecności w Sao Paulo.

   

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: