close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AFRYKA SUBSAHARYJSKA

 • 27 września 2016

  Podsekretarz stanu w MSZ Pani Joanna Wronecka przyjęła 27 września 2016 r. nowego Ambasadora Malawi, z siedzibą w Berlinie, w związku z wyznaczoną na dzień 28 września 2016 r. ceremonią składania listów uwierzytelniających Prezydentowi RP Panu Andrzejowi Dudzie.

  Minister Joanna Wronecka MSZ zasygnalizowała, że wielowymiarowa współpraca Polski z państwami afrykańskimi staje się dla naszego kraju priorytetowa. „Polska jako silna gospodarka w ramach UE oraz uczestnik międzynarodowej wspólnoty donatorów wspiera zrównoważony rozwój państw afrykańskich m.in. w za sprawą wpłat na Fundusz Powierniczy dla Afryki na rzecz stabilizacji i przeciwdziałania źródłowym przyczynom nieregularnych migracji. Uczestniczymy także w dyskusjach nt. kształtu przyszłych relacji UE – Afryka po wygaśnięciu obowiązywania Układu z Kotonu w 2020 r.”, stwierdziła wiceszefowa MSZ.

  W nawiązaniu do starań Polski o miejsce niestałego członka Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-2019, Pani minister Joanna Wronecka poprosiła o przekazanie władzom Malawi prośby o poparcie naszej kandydatury.

  Ambasador Kamphambe Nkhoma podziękował za pomoc rozwojową udzielaną przez Polskę wraz z innymi państwami UE i podkreślił jej kluczowy wpływ na rozwój jego kraju. Jako szczególnie istotne wskazał potrzeby w zakresie energetyki, a także współpracę w sektorze rolnym. Zadeklarował przychylność władz Malawi wobec potencjalnych inwestycji z Polski.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: