close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • STOSUNKI DWUSTRONNE Z PAŃSTWAMI REGIONU

 • Stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane 31 grudnia 1959 r. Od 1961 r. w Akrze działała Ambasada PRL, funkcjonująca od 1970 r. w strukturze resortu właściwego ds. współpracy gospodarczej z zagranicą. Decyzją MWGZ, 30 września 1993 r. działalność placówki w Akrze została zawieszona, a jej kompetencje terytorialne przejęła Ambasada RP w Abudży. W latach 1962-67 istniała w Warszawie Ambasada Ghany. Obecnie w Polsce akredytowany jest ambasador Ghany z siedzibą w Berlinie.
  W Akrze od 1996 r. funkcjonuje Konsulat RP, kierowany przez konsula honorowego dr Kofi Asare, absolwenta polskiej uczelni. Jego kadencja wygasa z końcem 2016 roku. W Warszawie działa Konsulat Rep. Ghany, kierowany przez konsula honorowego, p. Wacława Bańbułę.
  W latach 60. i na początku lat 70. Ghana należała do czołowych partnerów Polski w Afryce. Polska zbudowała w Ghanie m.in. cukrownię i fabrykę klinkieru. Obecnie dwustronne kontakty polityczne są sporadyczne.
  W 2011 r. konsultacje polityczne w Akrze odbył Podsekretarz Stanu w MSZ, pan Krzysztof Stanowski. Wizytował on również projekty rozwojowe realizowane w ostatnich latach w Ghanie w ramach programu Polska Pomoc przez organizację Polska Zielona Sieć. Odbiorcami tych projektów były lokalne społeczności w prowincjach Północ i Wolta, głównie kobiety i rolnicy. Ich celem było wsparcie procesów rozwoju rolnictwa, przetwórstwa żywności i zapewnieniu dostępu do wody oraz promocja ochrony przeciwmalarycznej.
  Wymiana handlowa z Polską w ostatnich latach stale wzrasta, a bilans jest zrównoważony. W 2011 r. eksport polski do Ghany osiągnął wartość 28,8 mln Euro, a import 39,3 mln Euro. W okresie od stycznia do lipca 2012 r. polski eksport wyniósł 15,6 mln Euro, a import 28,5 mln Euro. Oceny rozwoju gospodarki Ghany na najbliższe lata sugerują bardzo atrakcyjny potencjał inwestycyjny i handlowy, który Polska powinna wykorzystać w swoich relacjach z tym krajem.
  Dotychczas  wyższe wykształcenie w Polsce zdobyło ponad 100 obywateli Ghany.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: