close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • STOSUNKI Z PAŃSTWAMI EUROPY

 • Stosunki polsko-islandzkie zostały nawiązane w 1946 r. Polska jest ważnym partnerem politycznym i gospodarczym Islandii w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. Istotny jest sojuszniczy charakter naszych relacji w ramach NATO.

  Od momentu wejścia Polski do UE, tj. od 1 maja 2004 r. współpraca gospodarcza realizowana jest na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) wraz z poprawkami wynikającymi z rozszerzenia EOG o 10 krajów nowo przystępujących (Protokół do EOG w sprawie rozszerzenia wszedł w życie 6 grudnia 2005r.). Z dniem 1 maja 2006 r. Islandia zniosła wszelkie ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla obywateli nowych państw członkowskich UE, w tym Polski.

  W 2008 r. utworzono Konsulat Generalny RP z siedzibą w Reykjaviku. Z początkiem kwietnia 2013 r. w miejsce Konsulatu Generalnego RP została utworzona Ambasada RP w Reykjaviku. Siedzibą Ambasadora Islandii akredytowanego na Polskę jest Berlin (od 2002 r.).

  Po rozszerzeniu UE, głównie w latach 2004-2005, nastąpiła migracja zarobkowa Polaków do Islandii. W wyniku kryzysu gospodarczego, od jesieni 2008 roku do lata roku 2009, Islandię opuściło około 2,5 tysiąca naszych obywateli. W roku 2013 r. liczba Polaków na wyspie wynosiła około 9,3 tysięcy.

   

  Strona Ambasady RP w Reykjaviku

   

  Tagi: Islandia

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: