close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • GRUPA WYSZEHRADZKA

 • 29 listopada 2018

  Współpraca w obszarze migracji, projekty państw V4 w Afryce, Partnerstwo Wschodnie i sytuacja na Ukrainie były głównymi tematami dzisiejszych rozmów szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej ‎w Bratysławie.

  Podczas spotkania ministrowie omówili m.in. kwestie projektów realizowanych w ramach Funduszu Powierniczego UE na rzecz Afryki (The European Union Trust Fund for Africa). - Zgodziliśmy się, że jest to ważna inicjatywa wychodząca naprzeciw oczekiwaniom włączenia się w rozwiązanie kryzysu migracyjnego - podkreślił szef polskiego MSZ. Jednocześnie zaznaczył, że projekt powinien dążyć do wypracowania rozwiązań systemowych. W tym kontekście minister wskazał na propozycję Polski, która zmierza do uzupełnienia działań zintegrowanego systemu zarządzania granicami w Libii obejmującego zarówno granice morskie, jak i lądowe. 

   

  Minister Czaputowicz ocenił także pozytywnie możliwość współpracy V4 z Niemcami na rzecz stabilizacji sytuacji migracji w Afryce. 

   

  Spotkanie w Bratysławie było też okazją do omówienia kwestii związanych z Partnerstwem Wschodnim oraz potrzebą właściwego podkreślenia 10. rocznicy tej inicjatywy. Minister Czaputowicz wyraził przekonanie, że spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i krajów Partnerstwa Wschodniego wiosną 2019 r. będzie ku temu dobrą okazją. - Istnieje potrzeba wspólnego przemyślenia przez V4 przyszłości Partnerstwa Wschodniego - zauważył szef polskiej dyplomacji. 

   

  Minister Czaputowicz poinformował ‎ponadto swoich odpowiedników o rozmowie z Wysoką Przedstawiciel Federiką Mogherini na temat sytuacji na Morzu Azowskim i na Ukrainie. - Wyrażamy satysfakcję ze zdecydowanego stanowiska zintegrowanej UE, krytykującego bezprawne działania Rosji wobec Ukrainy - podkreślił szef polskiej dyplomacji. Wyraził przy tym przekonanie, że kwestia ta będzie niejednokrotnie podnoszona w pracach Grupy Wyszehradzkiej. Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajčák poinformował jednocześnie, że Słowacja obejmująca wkrótce przewodnictwo w OBWE, będzie podnosić problem agresji Rosji wobec Ukrainy w ramach tej organizacji. 

   

  W trakcie rozmów ministrowie poruszyli także temat Bałkanów Zachodnich i Funduszu Bałkanów Zachodnich.- Jest to ważny kierunek naszej polityki zagranicznej - zaznaczył minister Czaputowicz podkreślając szczególną rolę Polski jako gospodarza szczytu Procesu Berlińskiego, który odbędzie się w 2019 r w Polsce.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: