close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • POLSKA PREZYDENCJA W GRUPIE WYSZEHRADZKIEJ 2016 - 2017

 • 19 grudnia 2016

  Sytuacja na Bliskim Wschodzie i kryzys migracyjny znajdą się wśród najważniejszych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej i Ligi Państw Arabskich w Kairze z udziałem szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego - poinformowała PAP rzeczniczka MSZ Joanna Wajda.

  Ministrowie spraw zagranicznych krajów wchodzących w skład obu organizacji spotkają się w tej formule po raz czwarty.

  Jak powiedziała Wajda, tematem przewodnim rozmów na spotkaniu w Kairze będą "kwestie związane z bieżącymi wydarzeniami w Syrii, Jemenie i Iraku", a także "kwestia uchodźców w regionie oraz kryzys migracyjny".

  Oprócz tych głównych tematów spotkania szefowie dyplomacji UE i Ligi omówić mają ponadto "zagadnienia dotyczące współpracy politycznej, gospodarczej i społecznej" - dodała.

  Na zakończenie spotkania ministrowie mają przyjąć wspólną deklarację podsumowującą rozmowy.

  Przy okazji spotkania ministerialnego planowane są ponadto m.in. konsultacje ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Egiptu pod przewodnictwem Waszczykowskiego, podczas których poruszone mają być kwestie związane z zaangażowaniem Egiptu jako partnera państw europejskich, m.in. w kwestii przeciwdziałania nielegalnej migracji oraz walki z terroryzmem i islamskim radykalizmem na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

  Ministrowie - zapowiedziała rzeczniczka MSZ - będą ponadto omawiać "perspektywy dalszej współpracy gospodarczej".

  W czasie wizyty w Kairze Waszczykowski weźmie też udział w rozmowach bilateralnych z przedstawicielami państw regionu Afryki i Bliskiego Wschodu, które dotyczyć będą m.in. kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: