close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • GRUPA WYSZEHRADZKA

 • 26 września 2018

  - Nasze spotkanie wyraźnie wskazuje, że wspólnie w ramach Grupy Wyszehradzkiej chcemy aktywniej działać na forum najważniejszych organizacji międzynarodowych. Słowacka prezydencja w V4 przedstawiła propozycje koordynacji wspólnych inicjatyw - powiedział minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami dyplomacji państw V4, zorganizowanym w Nowym Jorku przy okazji debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

  Podczas spotkania zorganizowanego z inicjatywy Słowacji, która obecnie przewodniczy Grupie Wyszehradzkiej, omówiono m.in. kalendarz i priorytety słowackiej prezydencji w V4, jak również najważniejsze kwestie w porządku obrad 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz przygotowania Słowacji do przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

   

  Szef polskiego MSZ wziął także udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE. Unijni szefowie dyplomacji rozmawiali na temat trwającego w Syrii konfliktu i sytuacji w Libii. – Obecna sytuacja w Libii stwarza dla UE trudności i zagrożenia, związane m.in. z napływem nielegalnych migrantów, a także potencjalnie destabilizującą interwencją innych aktorów międzynarodowych – ocenił minister Czaputowicz. – Polska w pełni popiera międzynarodowe starania pod egidą ONZ na rzecz przywrócenia pokoju i stabilności w Libii – dodał szef polskiej dyplomacji.

   

  We wtorek minister Jacek Czaputowicz towarzyszył Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas rozpoczęcia debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ponadto, szef polskiej dyplomacji spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Mołdawii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz ze Specjalną Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ ds. dzieci w konfliktach zbrojnych Virginią Gambą. Drugi dzień wizyty szefa polskiego MSZ w Nowym Jorku był również okazją do spotkań wielostronnych, m.in. w ramach przyjęcia zorganizowanego przez stronę amerykańską z okazji przewodnictwa USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, jak również podczas kolacji transatlantyckiej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

   

  W poniedziałek, na zakończenie pierwszego dnia pobytu w USA, minister Czaputowicz wziął także udział w recepcji w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, zorganizowanym z okazji 100. odzyskania niepodległości przez Polskę.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: