close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • FORUM POLSKO-CZESKIE

 • 22 maja 2017

  27-28 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Opolskiego, z udziałem Wiceminister Spraw Zagranicznych RP Renaty Szczęch oraz Wiceministra Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej Jakuba Dürra, odbyło się wspólne posiedzenie Rad Programowych Forum Polsko-Czeskiego. Zgromadzonych powitał wicemarszałek Województwa Opolskiego Stanisław Rakoczy.

  Pierwszą część obrad, pod przewodnictwem Przewodniczącego Polskiej Rady Programowej Forum Mateusza Gniazdowskiego, poświęcono dyskusji nt. nowej dynamiki Forum, uwzględniającej aktualne wyzwania współpracy – także w kontekście zbliżających się rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę i powstania Czechosłowacji w 1918 roku. Zgodzono się, że przypadające na rok 2018 historyczne rocznice stanowią doskonałą okazję do realizacji dużego wspólnego projektu polsko-czeskiego, wspieranego przez Forum. „Chcemy, aby Forum skupiło się w większym stopniu na takich kwestiach jak: współpraca młodzieży, turystyka, ochrona środowiska”, podkreśliła Minister R. Szczęch.


  W drugiej części obrad odbył się panel dyskusyjny, poświęcony sposobom popularyzacji historii Polski w Czechach oraz  historii Czech w Polsce. W panelu dyskusyjnym wzięli udział prof. Jan Rychlík z Uniwersytetu Karola w Pradze, prof. Miloš Řezník, dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz dr Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.


  Obrady zakończyła uroczysta inauguracja wystawy Za wszelką cenę. Komunistyczna tajna policja a życie codzienne, dostępnej w hallu wystawienniczym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Wystawę otworzył Zastępca Prezesa IPN Mateusz Szpytma. Wystawa została stworzona wspólnie przez instytucje należące do Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb, jest m.in. wynikiem polsko-czeskiej współpracy na tym polu i koresponduje z obchodzoną w tym roku rocznicą Karty 77.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: