close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 24 maja 2016

  Najciekawsze przykłady wzornictwa pochodzące z państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), inspirowane tradycyjnymi materiałami i wzorami ludowymi, także z regionu Karpat, można oglądać do 27 maja w Bukareszcie, w ramach Rumuńskiego Tygodnia Designu.

  Dwa światy projektantów i twórców ludowych pozornie są od siebie odległe. Gdy jednak ich drogi się przetną, mają sobie dużo do zaoferowania. Wystawa „Dizajn u źródeł” - przygotowana przez jeden z wiodących ośrodków wzornictwa w Polsce - Zamek Cieszyn i zaproszona do Bukaresztu przez Instytutu Polski -  jest tego dowodem. Pokazuje efekty poznania przez projektantów nieznanych im wcześniej światów i spotkań z mistrzami rzemiosła, dla których materiały, takie jak wełna czy drewno nie mają tajemnic.

  Każde ze spotkań było okazją do nawiązania znajomości, poznania historii i zdobycia umiejętności, które zaowocowały nowymi produktami. Wędrując do źródeł projektanci odkrywali tradycyjne techniki i naturalne materiały, by opowiedzieć o nich językiem współczesnych odbiorców.

  - W Rumunii tradycja i folklor są wciąż niezwykle żywe. Chcieliśmy więc pokazać tutejszej publiczności jaki oba te elementy mogą twórczo wpływać na młodych projektantów - mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie. - Ekspozycja jest także pretekstem do przypomnienia o 25 rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej i pokazania, że to wspólnota nie tylko wymiarze politycznym i geograficznym, ale także kulturowym. Dodatkowym łącznikiem między Polską i Rumunią jest także dziedzictwo karpackie, które stało się inspiracją dla wielu prac prezentowanych w Bukareszcie – dodaje.

  Wystawa, która odbywa się w pierwszym w Bukareszcie centrum twórczym dla projektantów i artystów NODMakerspace (Splaiul Unirii 160), prezentuje produkty i usługi, które powstały w ramach dwóch realizowanych w Polsce projektów:  „Wool Design. Carpathians” i „Dizajn u źródeł. Drewno”.

  Czytaj więcej o wystawie: http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/polska-w-czasie-rumunskiego-tygodnia-designu.html

  8_m
  5_m
  4_m
  2_m
  1_m

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: