close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 20 czerwca 2016

  7. Międzynarodowe Targi Sztuki ArtVilnius w Wilnie to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne w krajach bałtyckich. W Targach wzięło udział 60 wystawców z 12 krajów. Zuzanna Janin została uznana przez jury za najlepszą artystkę Targów.

  - Rynek sztuki w Polsce jest jednym z najszybciej rosnących w Europie Środkowo-Wschodniej, przyciąga uwagę wielu międzynarodowych kolekcjonerów. Delegacja ArtVilnius nie raz gościła w Polsce i osobiście zaprosiła do udziału w targach najlepsze instytucje sztuki, muzea i galerie – powiedziała dyrektor Targów Diana Stomienė.

   

  21 tysięcy odwiedzających Targi Sztuki mogło obejrzeć 12 polskich galerii i instytucji: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK  w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, galerie „Apteka Sztuki”, „Art Agenda Nova”, „Czułość”, „F.A.I.T.”, „Galeria Zderzak”, „Galeria m2 [m kwadrat]”, „Le Guern Gallery”, „Lokal_30”, „Stalowa Art Gallery”, „Assembly Gallery”.

   

  Program polskiej obecności został przygotowany przez kuratorkę, profesor wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, Ramintę Jurenaite. W Wilnie prezentowane były prace takich artystów, jak Natalia LL, Karolina Breguła, Filip Berendt, Zuzanna Janin, Janek Zamoyski, Grzegorz Sztwiertnia, Andrzej Wróblewski, Monika Szwed, Łukasz Stokłosa. Za najlepszą artystkę Targów jury uznało Zuzannę Janin związaną z galerią lokal_30, która zaprezentowała w Wilnie instalację „Volvo v240 zamienione na 4 drony”.

   

  - Sądzę, że to ogromne wyróżnienie zarówno dla polskiej kultury, jak i dla tych wszystkich instytucji, które brały udział w targach w Wilnie - powiedział Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

   

  Polska sztuka zyskała duże uznanie wśród odwiedzających a także wśród litewskich mediów. W prasie ukazało się kilkadziesiąt artykułów, które pozytywnie odniosły się do polskiej prezentacji.  Wsparcia polskiemu programowi na Targach Sztuki ArtVilnius 2016 udzieliły Instytut Polski w Wilnie oraz Instytut Adama Mickiewicza.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  IMG_0174
  IMG_0235
  IMG_0246

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: