close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 26 stycznia 2016

  - Niech kultura łączy, a nie dzieli. Niech przysłuży się lepszemu poznaniu, zrozumieniu i przezwyciężeniu wszystkich stereotypów i uprzedzeń. Niech te życzenia będą swoistym hasłem przewodnim na rok bieżący i dalsze lata współpracy – mówił podczas uroczystości z okazji 20. rocznicy działalności Instytutu Polskiego w Wilnie - Ambasador RP na Liwie Jarosław Czubiński.

  Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla rozwoju polsko-litewskich relacji w dziedzinie kultury i promocji polskiej kultury na Litwie. 

   

  Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi, Złotego Krzyża Zasługi, Srebrnego Krzyża Zasługi oraz odznaczenia honorowe „zasłużonych dla kultury polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

   

  Instytut Polski rozpoczął swoją działalność na Litwie 1 lutego 1996 roku. Obchody urodzin będą trwały przez cały rok. W ich ramy włączone zostaną duże projekty, m.in. wystawa znaków graficznych, Dzień Polski na Festiwalu KaunasJazz, Festiwal Filmu Polskiego. Obchody zakończą się uroczystym koncertem w Filharmonii Narodowej w Wilnie 19 listopada 2016 roku.

   

  -  Z jednej strony mogłoby się wydawać, że jest to wiek bardzo młodzieńczy, ale z drugiej strony –  patrząc na dorobek Instytutu – to wiek bardzo dojrzały. Wiek, który dzięki zdobytemu doświadczeniu, pozwala dokonywać mądrych wyborów i rozsądnych decyzji, podejmować śmiałe wyzwania, cieszyć się z sukcesów swoich i innych – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego Marcin Łapczyński.

   

  W obchodach jubileuszu Instytutu Polskiego w Wilnie wzięło udział ponad 100 osób. Wśród gości byli dyrektorzy najważniejszych instytucji kultury t.j. Pałac Wielkich Książąt Litewskich, Litewskie Muzeum Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej, Galeria Narodowej, a także przedstawiciele litewskiego ministerstwa kultury i spraw zagranicznych, tłumacze literatury polskiej, przedstawiciele polskojęzycznych i litewskich mediów.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Fot. Bartosz Frątczak / Wilnoteka

  Instytut_Polski_Wilno_055
  Instytut_Polski_Wilno_078

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: