close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 27 kwietnia 2015

  Rola kobiet w kinie to motyw przewodni jubileuszowego festiwalu FilmPOLSKA, który już po raz dziesiąty odbywa się w Berlinie. Gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu jest Agnieszka Holland. Przegląd organizuje Instytut Polski w stolicy Niemiec we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

  Dla gości przygotowano aktualne nowości kinowe i produkcje, które nie były jeszcze prezentowane w Niemczech. W programie są również dyskusje i spotkania.

   

  Podczas festiwalu można zobaczyć m.in. film „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej wyróżniony w tym roku Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale oraz „Idę” Pawła Pawlikowskiego nagrodzoną Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny 2015 roku. Obraz Pawlikowskiego zainaugurował festiwal 22 kwietnia w berlińskim kinie Babylon.

   

  Tegoroczny program koncentruje się na roli kobiet w kinie. Oprócz filmu Małgorzaty Szumowskiej, pokazana zostanie najnowsza produkcja młodej reżyserki Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba „Małe Stłuczki”. Natomiast gościem specjalnym jest Agnieszka Holland, stąd w programie znalazły się jej obrazy, m.in. „W ciemności” (nominacja do Oscara 2012), „Europa Europa“ i „Tajemniczy Ogród“.

   

  Dla młodych adeptów sztuki filmowej przygotowano warsztaty poświęcone polskiej klasyce filmowej, które poprowadzi niemiecki reżyser i scenarzysta Robert Thalheim. Ponadto w galerii Instytutu Polskiego można zobaczyć najnowsze prace video artystki Karoliny Breguły.

   

  film POLSKA from Karolina Bregula on Vimeo.

   

   

  Co roku, w ramach festiwalu FilmPOLSKA, Instytut Polski w Berlinie prezentuje zarówno najważniejsze dzieła słynnych reżyserów m.in. Holland, Kieślowskiego, Munka, Polańskiego, Wajdy, jak i szerokie artystyczne i polityczne spektrum młodego kina.

   

  Wydarzeniu patronują Medienboard Berlin-Brandenburg i European Film Academy, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

   

  Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Polskiego w Berlinie i stronie festiwalu.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Fot. Kadr z filmu "Małe sztuczki"/FilmPolska

  Plakat festiwalu FilmPOLSKA
  Kadr z filmu "Body/Ciało"/Film Polska
  Kadr z filmu "Ida"?Film Polska
  Kadr z "Małe Stluczki"/Film Polska

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: