close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 20 października 2014

  Koncert galowy pod tytułem „Polsko-węgierska harmonia” zorganizowany w budapeszteńskiej Akademii Muzycznej zakończył obchody 75-lecia Instytutu Polskiego w Budapeszcie.

  Ponad 700 osób wysłuchało utworów Ernő Dohnányiego, Andrzeja Panufnika i Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod batutą Michała Klauzy. Koncert odbył się 17 października 2014 roku w sali wielkiej Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.

   

  Instytut Polski w Budapeszcie otwarto oficjalnie 24 maja 1939 roku . Obok Instytutów Polskich w Londynie i Bukareszcie jest to najstarsza polska placówka zagraniczna promująca kulturę Polski poza jej granicami, a także - obok Instytutu Włoskiego - najstarszy zagraniczny ośrodek kultury na Węgrzech. W obecnej siedzibie, położonej w ścisłym centrum Pesztu, funkcjonuje od 50 lat.

   

  - Planując polsko-węgierską współpracę kulturalną, powinniśmy inspirować się dalekowzrocznością naszych poprzedników. To dzięki niej Polska i Węgry w latach 30-tych XX wieku należały do pionierów w Europie podpisując umowę o współpracy kulturalnej i decydując się na wzajemne otwarcie instytutów kultury – mówił podczas uroczystości Jacek Olbrycht, dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Nasze plany modernizacji przepięknej siedziby Instytutu, położonej w tak wyjątkowym miejscu równie pięknej stolicy Węgier, uczynią go jeszcze ciekawszym dla naszych węgierskich przyjaciół – dodał Jacek Olbrycht.

   

   

  - Święto Instytutu to dowód na trwałość polsko-węgierskiej przyjaźni, wyjątkowej na tle Europy Środkowej- mówił z kolei w swoim przemówieniu Zoltán Balog, węgierski minister zasobów ludzkich, który przypomniał też, że kultura to skarbiec łączący narody, niezależnie doraźnych różnic o charakterze politycznym.

   

  W czasie koncertu goście obejrzeli także 4-minutowy film prezentujący siedzibę i działalność Instytutu Polskiego w Budapeszcie.

   

  - Żeby dotrzeć do nowych pokoleń, 25 lat po odzyskaniu wolności musimy skupić się nie tylko na pokazywaniu tego, co w Polsce najciekawsze i najwartościowsze, ale na umożliwianiu dialogu. Dlatego nasze projekty realizujemy we współpracy z węgierskimi partnerami - podkreśliła Katarzyna Sitko, dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie.

   

  Wydarzenie patronatem objęli: polska minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz węgierski minister zasobów ludzkich.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Fot. Peter Egyed

  6
  9
  3
  4
  5
  7

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: