close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 23 stycznia 2017

  W Instytucie Polskim w Wiedniu otwarta została wystawa „The Best Polish Illustrators”, prezentująca najbardziej interesujące prace młodego pokolenia polskich ilustratorów. Wystawa przedstawia blisko 40 różnorodnych ilustracji prasowych. Wybór najlepszych ilustracji można oglądać do 17 lutego 2017 roku.

  Wystawa została przygotowana we współpracy z Fundacją SLOW, która w grudniu 2016 roku wydała  album poświęcony najwybitniejszym polskim ilustratorom młodego pokolenia. W albumie  znaleźć można prace 39 najlepszych współczesnych polskich ilustratorów. Podczas wernisażu, w którym udział wzięli liczni przedstawiciele środowiska artystycznego Wiednia, album po raz pierwszy zaprezentowany został w austriackiej stolicy, a sama wystawa jest pierwszą oficjalną wystawą towarzysząca jego promocji.

   

  Podczas wernisażu zgromadzonych gości powitał dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak, informując, że jest to druga wystawa, prezentowana w nowo zaaranżowanej Galerii Instytutu Polskiego, pierwszą była zorganizowana w listopadzie 2016 roku w ramach Miesiąca Fotografii w Wiedniu wystawa zdjęć młodego polskiego fotografa Marcina Ryczka „Simple World”.

   

   

  „Pomieszczenia Instytutu poddane zostały gruntownej renowacji, dzięki czemu otwarcie galerii stało się możliwe. Wierzymy, że galeria położona w samym centrum Wiednia, będzie chętnie odwiedzana przez zainteresowanych, a jej drzwi, tak jak drzwi naszego Instytutu pozostają dla Państwa zawsze otwarte” – mówił podczas wernisażu dyrektor Rafał Sobczak.

   

  Jako gość specjalny w otwarciu wystawy wziął również udział Bartosz Klonowski z Fundacji SLOW, który opowiedział o historii projektu „The Best Polish Illustrators”, będącego ciekawym przykładem przedsięwzięcia zrealizowanego na zasadzie crowdfundingu.

  „Album z pracami najlepszych polskich ilustratorów prasowych to długie miesiące pracy. To projekt, który dojrzewał od lat.” – usłyszeliśmy od Bartosza Klonowskiego, który zaznaczył, że album prezentuje wyłącznie ilustracje prasowe. Niewykluczone, że w przyszłości Fundacja zmierzy się z wydaniem kolejnego albumu, tym razem ilustracji książkowej.

   

  „Naszym celem jest, by Galeria Instytutu Polskiego prezentowała prace młodych polskich artystów. Prezentowała wspaniałą, polską sztukę współczesną” – powiedział dyrektor Sobczak.

   

  W piątek, 20 stycznia na zaproszenie dyrektora Rafała Sobczaka, wystawę zwiedzili Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski, Konsul Generalny Aleksander Korybut-Woroniecki oraz prof. Bogusław Dybaś, dyrektor Stacji Naukowej PAN w Wiedniu.

   

  Instytut Polski w Wiedniu

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: