close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 27 kwietnia 2017

  W niedzielę 23 kwietnia zamknął swoje podwoje 24. Międzynarodowy Festiwal Książki w Budapeszcie, który odwiedziło ponad 60 tysięcy osób. Po raz pierwszy gościem honorowym był nie jeden kraj, ale Czechy, Polska i Słowacja, reprezentanci Grupy Wyszehradzkiej, której bogaty program zainteresował tłumy odwiedzających, udowadniając tym samym słuszność tegorocznego motta: „Czytajmy się nawzajem!”.

   

  Festiwal i stoisko otworzył – w obecności partnerów z Czech, Słowacji i Węgier - Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Podczas trzech dni festiwalowych Czeskie Centrum, Instytut Polski i Instytut Słowacki zorganizowali ponad 30 programów promujących literaturę naszego regionu, w tym prawie 20 nowowydanych tytułów, w większości z udziałem autorów. Spotkania z polskimi autorami – Lidią Amejko, Ignacym Karpowiczem, Maciejem Płazą, Andrzejem Sapkowskim i Pawłem Lisickim – cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, gromadząc bardzo liczną grupę miłośników polskiej literatury, podobnie zresztą jak znakomici autorzy z Czech i Słowacji. Chętni do dedykacji książek przez autora „Wiedźmina” stali w kilkusetmetrowej kolejce, najwytrwalsi ponad godzinę!

   

  W najbardziej popularnych węgierskich mediach papierowych i elektronicznych ukazał się cały szereg wywiadów z autorami i relacji z wydarzeń festiwalowych.

   

  Równolegle odbywały się programy towarzyszące, jak giełda tłumaczy czy prezentacja metod finansowania tłumaczeń, co było szczególnie docenione przez przedstawicieli wydawców. Należy mieć nadzieję, że w najbliższej przyszłości zaowocują kolejnymi udanymi przekładami na język węgierski.

   

  Partnerami projektu, którzy partycypowali w kosztach oraz zaangażowali się w przygotowanie programu, byli: węgierskie Ministerstwo Handlu i Spraw Zagranicznych (Instytut Balassiego), Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Instytut Książki oraz węgierskie wydawnictwa Noran Libro, PlayON, Rézbong i Typotex.

   

  Mając na uwadze dobre doświadczenia tegoroczne, Czeskie Centrum, Instytut Polski i Instytut Słowacki porozumieli się wstępnie, że również w 2018 roku zaprezentują się w Budapeszcie na wspólnym stoisku.

  opr. Instytut Polski w Budapeszcie

  01(fot
  02
  113 - Kopia
  115 - Kopia
  123 - Kopia
  124 - Kopia
  12 - Kopia
  140 - Kopia
  141 - Kopia
  142 - Kopia
  148 - Kopia
  162 - Kopia
  166 - Kopia
  170 - Kopia
  18 - Kopia
  24 - Kopia
  32 - Kopia
  35 - Kopia
  37 - Kopia
  61 - Kopia
  65 - Kopia
  IMG_20170423_151322 - Kopia

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: