close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 3 marca 2016

  Wyzwania przed Europą, perspektywy młodych Europejczyków i polityka historyczna to tylko niektóre z wątków, które pojawiły się podczas rozmowy studentów uczelni węgierskich z ambasadorem Romanem Kowalskim i Heinzem-Peterem Behrem w dniu 2 marca w Ambasadzie RP w Budapeszcie.

  Spotkanie stanowiło zakończenie projektu zatytułowanego  Pojednanie w Europie: utopia czy rzeczywistość? (Versöhnung in Europa - Wunschdenken oder Realität?), w który z inicjatywy Instytutu Polskiego i Ambasady RP włączyły się niemieckojęzyczny Uniwersytet im. Andrássyego (AUB) oraz Ambasada RFN w Budapeszcie. W pierwszej części projektu ponad 20 studentów AUB i innych uczelni wyższych na Węgrzech napisało eseje poświęcone tematyce pojednania. Następnie w dniu 14 grudnia ub.r. wszyscy autorzy esejów debatowali w grupach roboczych i w formacie plenarnym.

  Śniadanie robocze zakończyło się konkluzją, że o wspólną Europę – mimo jej wszystkich ułomności i serii poważnych wyzwań na horyzoncie – trzeba walczyć. Dla projektu europejskiego nie ma bowiem alternatywy: tylko solidarność w rozwiązywaniu problemów mogą zapewnić naszemu kontynentowi długookresową konkurencyjność w dynamicznie zmieniającym się świecie. Pojedyncze państwa narodowe w tym wyścigu szans na sukces nie mają. Ambasadorowie apelowali również, aby młodzi angażowali się w pozytywne działania publiczne. Europie potrzebna jest aktywność młodych, wzmożone zaangażowanie na poziomie społecznym i politycznym, a także kontakty międzyludzkie ponad granicami.

  Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że tego typu rozmowy warto kontynuować. Ambasadorowie i obecny na spotkaniu prorektor AUB prof. Hendrik Hansen zadeklarowali gotowość wyjścia wkrótce ze szczegółową propozycją, obejmującą być może więcej uczelni i placówek dyplomatycznych.

  Warto dodać, że trójka autorów najlepszych esejów wyjedzie w tym roku do Polski na wizytę studyjną ufundowaną przez Instytut Polski w Budapeszcie

  01-DSC05754
  02-DSC05756
  03-DSC05757
  04-DSC05759
  05-DSC05762
  06-DSC05763
  07-IMG_1640
  08-DSC05768
  09-DSC05769
  10-DSC05770
  11-DSC05771
  12-DSC05772

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: