close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 13 grudnia 2016

  „To był najbardziej popularny polski pisarz w Czechach, obecny chyba w każdej domowej biblioteczce” – napisał o Sienkiewiczu czeski opiniotwórczy tygodnik „Echo”. Głównymi tematami kulminacji obchodów Roku Sienkiewicza nad Wełtawą były z jednej strony właśnie czeskie ślady w biografii pisarza, a z drugiej – współczesne twórcze nawiązania do jego książek.

  „To dla nas zaszczyt gościć wystawę poświęconą pisarzowi, któremu nasza Akademia udzieliła w 1900 r jako jednemu z niewielu cudzoziemców status członka honorowego“ – stwierdził prof. Pavel Baran, wiceprezes Czeskiej Akademii Nauk podczas wernisażu wystawy „Sienkiewicz 1846 – 1916 – 2016” przygotowanej przez Instytut Polski w Pradze i Muzeum Narodowe w Kielcach. Wystawę w głównej siedzibie Akademii obok gospodarzy otworzyła także Ambasador RP Grażyna Bernatowicz, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski oraz dyrektor IP Maciej Ruczaj. „Popularność i szacunek jakimi cieszył się w Czechach Sienkiewicz pokazują jak blisko związane ze sobą były w wymiarze kulturalnym nasze społeczeństwa wówczas i jak wiele mamy pod tym względem do nadrobienia” – zgodzili się uczestnicy wernisażu, wskazując chociażby na „królewskie honory”, z którymi przyjęto w Pradze trumnę z doczesnymi szczątkami pisarza odbywająca ostatnią podróż ze Szwajcarii do Warszawy w 1924 r.

   

  Z dostojnych wnętrz Akademii Nauk projekt sienkiewiczowski przeniósł się też do „hipsterskiego” kina OKO, gdzie 1 grudnia odbyła się „Noc z Henrykiem”. „Chcieliśmy przybliżyć twórczość Sienkiewicza młodszej publiczności. Wehikułem stał się w tym przypadku komiks” – opowiada Maciej Ruczaj. Główny element wieczoru stanowiło otwarcie wystawy „Henryk w komiksie”, która jest rezultatem pracy kilkudziesięciu młodych czeskich grafików. Jej ostateczny kształt, oparty na pracach nadesłanych w ramach konkursu ogłoszonego przez Instytut Polski z okazji Roku Sienkiewicza, ustalony został przez najwybitniejszych czeskich teoretyków komiksu - Pavla Kořínka i Tomáša Prokůpka oraz polskiego krytyka Wojciecha Birka. Po wernisażu na gości czekało także czytanie z dzieł Sienkiewicza i projekcja „Krzyżaków”.

   

  Obie wystawy w Pradze będzie można obejrzeć do 20 grudnia a w przyszłym roku będą prezentowane w galeriach czeskich i podczas festiwali literackich.

   

  Warto dodać, że o rocznicy Sienkiewicza i o praskich projektach z tym związanych ukazały się duże artykuły w dodatku weekendowym dziennika „Lidové noviny” (artykuł Krzysztofa Masłonia z 26.11) oraz w tygodniku „Echo” (ukaże się 17.12) a o wydarzeniach w Pradze informowały też Polskie Radio i portal Culture.pl.

  Opr. IP w Pradze

  Henryk v bublinach_vystava_nahled-page1_web
  Henryk v bublinach_vystava_nahled-page-13_web
  Henryk v bublinach_vystava_nahled-page-6_web

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: