close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 25 października 2016

  - Cieszę się ogromnie jako Polak, że także Węgrzy pamiętają naszą zasługę 1956 roku. Tego braterstwa i pamięci. Dlatego dziękuję za tę wystawę – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda w dniu 23 października 2016 roku otwierając wystawę „W walce o wolność zawsze jesteśmy razem – in memoriam ‘56” w Instytucie Polskim w Budapeszcie w niedzielę. Była to ostatnia część wizyty Prezydenta na Węgrzech w ramach oficjalnych obchodów 60. rocznicy Powstania 1956 roku. Na Prezydenta z delegacją oczekiwali liderzy organizacji polonijnych na Węgrzech, dyrektorzy i uczniowie szkół polskich, proboszcz polskiej plebanii, a także świadkowie wydarzeń. Tego samego dnia od rana w Instytucie Polskim trwała akcja krwiodawcza.

  Wystawa w Instytucie Polskim, w samym sercu węgierskiej stolicy, upamiętnia unikalną solidarność, jako okazali sobie Polacy i Węgrzy w 1956 roku, walcząc o wolność. Poznański Czerwiec oraz Powstanie Węgierskie inspirowały się wzajemnie. Pierwsza demonstracja w Budapeszcie została zorganizowana w geście poparcia dla polskich przemian i w reakcji na informacje o sowieckich czołgach zbliżających się do Warszawy. Z kolei na wieść o wybuchu walk w Budapeszcie polskie społeczeństwo podjęło błyskawiczną akcję pomocy z narodem węgierskim: od wieców poparcia po zbiórki pieniędzy, leków, ubrania, żywności oraz krwi. Polski Czerwony Krzyż ocenia, że wartość polskiej pomocy od października 1956 do stycznia 1957 wyniosła 17 milionów dolarów, licząc wg dzisiejszego kursu USD. - Mogliśmy wtedy pokazać, że jesteśmy razem, że jesteśmy solidarni. Polacy ofiarnie sami rzucili się do udzielania pomocy Węgrom oddając krew, robiąc to, co można było w tym biednym kraju, w 1956 roku. Nacisk społeczny był tak duży, że władze komunistyczne musiały udostępnić samoloty do transportu darów – powiedział Prezydent RP.

   

  Osią wystawy są archiwalne zdjęcia ukazujące zbiórkę i transport polskich darów oraz grafiki Pétera Serediuka - artysty polskiego pochodzenia, który jako dwunastolatek ze swoim ojcem Polakiem doświadczył Powstania w Budapeszcie. Można przeczytać wspomnienia osób zaangażowanych w pomoc dla Węgrów, wiersz Zbigniewa Herberta „Węgrom” i obejrzeć kronikę filmową „Braciom Węgrom” z 1956 roku  (licencja Filmoteki Narodowej). Ściany Instytutu dekorują również repliki transparentów używanych w polskich miastach podczas manifestacji solidarności  z walczącymi Węgrami. 

   

  - Dla nas jest niezwykle ważne, aby tą krwią przypieczętować to braterstwo, które trwało do lat i podziękować Węgrom za ich postawę w 1920 roku i 1939 roku, kiedy to – mimo że nie było to ówczesnemu państwu węgierskiemu na rękę – przepuścili polskich żołnierzy przez Węgry po to, żeby mogli stworzyć polską armię na Zachodzie – dodał Prezydent Duda. 

   

  Wizytę Prezydenta Dudy poprzedziła zbiórka krwi „KREWniacy”. W tym celu salę kinową Instytutu Polskiego Węgierski Czerwony Krzyż przekształcił w laboratorium. W 6-godzinnej akcji zorganizowanej wspólnie z samorządami narodowości polskiej III, XII i XIII dzielnicy Budapesztu wzięło udział 39 dawców, którzy podarowali prawie 17 litrów krwi. - Tą inicjatywą symbolicznie nawiązaliśmy do spontanicznej zbiórki krwi dla Węgrów 60 lat temu, o czym wspomniał Prezydent. Warto dodać, że na Węgry z Polski trafiło wtedy 800 litrów krwi, a trwałym efektem akcji było ustanowienie polskiego systemu honorowego krwiodawstwa w formie istniejącej do dzisiaj – podsumował Jarosław Bajaczyk, p.o. dyrektora Instytutu Polskiego. Każdy z dawców w Instytucie Polskim otrzymał w prezencie tabliczkę czekolady z poznańskiej GOPLANY.

   

  Na bazie danych Polskiego Czerwonego Krzyża Instytut Polski przygotował animowaną infografikę o skali i rodzaju polskiej pomocy dla Węgrów w okresie październik 1956 – styczeń 1957 roku. Na dwóch popularnych węgierskich portalach internetowych index.hu i port.hu obejrzało ją ponad 57 tysięcy osób.

   

  Wystawę można oglądać do 25 listopada.

  _DSC4565
  _DSC4577
  _DSC4588
  _DSC4598
  _DSC4608
  _DSC4612
  _DSC4619
  _DSC4656
  0C7V5915-001
  0C7V5976-001
  0C7V6026-001
  0C7V6044-001
  0C7V6064-001
  0C7V6080-001
  0C7V6094-001

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: