close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 25 września 2014

  24 września 2014 r. Instytut Kultury Polskiej w Londynie zorganizował wyjątkowe spotkanie autorskie z udziałem Millicent Hodson i Kennetha Archera, twórców książki „The Lost Rite” (pol. „Zagubiony rytuał”), poświęconej baletowi „Święto wiosny” (ang. „The Rite of Spring”) w choreografii polskiego mistrza baletu Wacława Niżyńskiego, z muzyką Igora Strawińskiego i oprawą graficzną oraz kostiumami Nikołaja Roericha.

  Prace nad publikacją można porównać do poszukiwań prowadzonych przez dwoje detektywów, bowiem autorzy poświęcili blisko dwadzieścia pięć lat  na badania oraz odtworzenie elementów zaginionego baletu, który wystawiony został po raz pierwszy w  Paryżu w 1913 r. Książka opowiada  nie tylko o wspaniałym i unikalnym dziele stworzonym przez polskiego choreografa, ale także o pasji i zaangażowaniu autorów „The Lost Rite” w przywrócenie do życia tego unikalnego dzieła, elementu światowego dziedzictwa kulturalnego. Album zawiera ponadto bogaty materiał zdjęciowy przygotowany przez brytyjską fotografkę Shirę Klasmer, ilustrujący krok po kroku elementy choreografii, a także szczegóły kostiumów i scenografii.  Fotografie wykonano podczas występu Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim w Warszawie. Każde zdjęcie połączone jest z fragmentem oryginalnej recenzji przedstawienia z 1913 roku lub wspomnieniem osób związanych z tym baletem, dzięki czemu „Święto wiosny” Niżyńskiego „ożywa” na oczach czytelnika.

   

  W czasie promocji książki w Ambasadzie RP w Londynie Milicent Hodson i Kenneth Archer podzielili się z publicznością swoimi wspomnieniami z pracy nad tą niezwykłą publikacją. Zaprezentowano także film dokumentalny autorstwa Inety Muzikeviciute i Patryka Zabielskiego „Lost in Spring” zrealizowany w Teatrze Wielkim w Warszawie i poświęcony polskiej prapremierze baletu.

   

  Kulminacją wieczoru był występ polskiej tancerki Joanny Drabik, która wykonała  „Święty taniec Wybranki”, finałowy taniec „Święta wiosny”. Występ umożliwił publiczności zrozumienie, jak postępowe były pomysły Niżyńskiego i dlaczego jego choreografia zrewolucjonizowała balet. Tancerka wystąpiła w stroju i makijażu zaprojektowanymi przez samego Roericha, co jeszcze bardziej zbliżyło widownią do oryginalnej produkcji z początku XX wieku.

   

  Całą uroczystość zakończyło przyjęcie, podczas którego zaproszeni goście, głównie przedstawiciele brytyjskiego świata muzyki i tańca, mogli nabyć książkę i porozmawiać z autorami oraz osobami zaangażowanymi w to niezwykłe przedsięwzięcie.

  Opr. Instytut Kultury Polskiej w Londynie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: