close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 3 listopada 2016

  W dniu 31 października, po 21 miesiącach, w Skopje zakończył się pierwszy w historii projekt współpracy bliźniaczej administrowany przez MSZ. Jego głównym celem było wzmocnienie macedońskiej administracji w drodze do UE.

  W ramach projektu „Dalsze wzmocnienie organizacyjnych i instytucjonalnych zdolności w procesie integracji z Unią Europejską” (MK 10 IPA OT 02 14) eksperci z Polski, Niemiec i Chorwacji przez blisko dwa lata pomagali swoim odpowiednikom w administracji macedońskiej w analizie stanu dostosowań w 30 obszarach prawa Unii Europejskiej. Ponadto, eksperci z konsorcjum wspierali Sekretariat do Spraw Europejskich Republiki Macedonii w usprawnieniu funkcjonowania systemu koordynacji międzyresortowej na potrzeby procesu integracji europejskiej.

   

  Polscy eksperci uczestniczący w projekcie przygotowali ekspertyzy dotyczące 10 obszarów prawa Unii Europejskiej, wskazując luki w dostosowaniach i proponując działania mające na celu nadrobienie opóźnień. Wykorzystując polskie doświadczenia z okresu poprzedzającego członkostwo Polski w Unii Europejskiej, opracowywali plany działań legislacyjnych oraz plany wzmocnienia tzw. zdolności administracyjnej, czyli gotowości do praktycznego stosowania prawa.

   

  Polscy eksperci, we współpracy z partnerami niemieckimi i chorwackimi, przeanalizowali także struktury i procedury koordynacji polityki europejskiej Macedonii. Przygotowane zostały propozycje modyfikacji i usprawnień dotyczących zarówno organizacji niektórych instytucji, jak i mechanizmów współpracy międzyresortowej.

   

  Dużym zainteresowaniem beneficjenta projektu cieszyły się liczne szkolenia i warsztaty prowadzone przez polskich, niemieckich i chorwackich ekspertów. Dotyczyły one szerokiego spektrum zagadnień – od sposobów prowadzenia analiz skutków legislacji, przez kwestie związane z transpozycją prawa Unii Europejskiej do prawa krajowego, po zasady współpracy na szczeblu eksperckim w definiowaniu stanowisk Macedonii na potrzeby procesu stowarzyszenia i stabilizacji.

   

  W czasie trwania projektu odbyły się też trzy wizyty studyjne, w tym dwie w Polsce, w których udział wzięło blisko 50 macedońskich urzędników.

   

  W realizację projektu zaangażowanych było w sumie 65 urzędników z państw tworzących konsorcjum, w tym 18 ekspertów z Polski. Odbyło się 200 misji eksperckich, w czasie opracowano ponad 2000 stron szczegółowych analiz, rekomendacji i planów działań, przetłumaczono blisko 1000 stron dokumentów. W 28 szkoleniach i ponad 100 spotkaniach warsztatowych udział wzięło ponad 1000 uczestników.  

   

  Przebieg i wyniki projektu zostały uznane za sukces zarówno przez partnerów realizujących projekt, jak i przez beneficjenta. Szef Sekretariatu do Spraw Europejskich, Wicepremier Arber Ademi, powiedział:  „Projekt okazał się wielkim sukcesem (…) Pomimo naszych wcześniejszych obaw, dotyczących krótkiego czasu przewidzianego przez Komisję Europejską na jego wdrożenie wszyscy partnerzy polsko-niemiecko-chorwackiego konsorcjum wykazali się ogromnym profesjonalizmem i determinacją w jego realizacji”. 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: