close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 19 marca 2018

  W dniu 6 marca 2018 roku zespół Instytutu Polskiego w Budapeszcie odwiedził Debreczyn, drugie pod względem wielkości miasto Węgier. Na zaproszenie władz tamtejszego uniwersytetu, które planują przywrócenie studiów polonistycznych, powstał kilkugodzinny program prezentujący polską historię i Polskę współczesną.

  Celem wyjazdu było zachęcenie debreczyńskich studentów do wybrania polonistyki jako dodatkowego kierunku studiów (tzw. minor). Dzięki dobrej woli rektora i dziekana wydziału humanistycznego, po kilku latach przerwy, studia polonistyczne znowu mają szansę powrócić do oferty akademickiej Uniwersytetu w Debreczynie i to już od września 2018 roku. Warunkiem jest zgłoszenie się przynajmniej trzech kandydatów.

   

  Wtorkowe popołudnie rozpoczął wernisaż wystawy „Polskie skarby UNESCO”, która na 18 planszach pokazuje polskie obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa. Węgierska wersja wystawy powstała we współpracy Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie oraz Polskiej Organizacji Turystycznej, z którymi Instytut Polski utrzymuje bliskie stosunki. Otwierając wystawę  dziekan dr Róbert Keményfi powiedział:  Chcemy, żeby w Debreczynie można znowu studiować język polski i zgłębiać wiedzę o Polsce. Z tego względu cieszy nas partnerskie wsparcie Instytutu Polskiego i Ambasady RP w Budapeszcie, teraz bardzo liczymy na rzeczywiste zainteresowanie studentów. Jarosław Bajaczyk – zastępca dyrektora Instytutu Polskiego, ze swojej strony zauważył:  Polska to bardzo szybko modernizujący się kraj, z dumną historią, ambitnym społeczeństwem i dynamicznym rynkiem pracy. Również stosunki polsko-węgierskie intensywnie się rozwijają. Nauka polonistyki to dobra inwestycja w Waszą przyszłość!  

   

  Kolejnym punktem programu Dnia Polskiego była dwugodzinna prezentacja polskiej historii, gospodarki i oferty turystycznej. Pięćdziesięciu słuchaczy obejrzało m.in. animacje o Ojcach Niepodległości przygotowane przez MSZ w ramach 100- lecia Odrodzenia Państwa Polskiego oraz wideo IPN „Niezwyciężeni”. Wysłuchało również poprzez Skype relacji dwóch Węgrów – absolwentów polonistyki, którzy przez kilka lat mieszkali i pracowali w Polsce. Na koniec zaprezentowany został przewodnik po polskich miastach ABOUT POLSKA, który właśnie ukazał po węgiersku się przy wsparciu Instytutu Polskiego.

   

  Po projekcji filmu REWERS projekt przeniósł się do kawiarni uniwersyteckiej, gdzie sześć 5-osobowych zespołów wzięło udział w quizie wiedzy o Polsce. Złożyło się nań 20 pytań pogrupowanych w cztery bloki tematyczne, które przeplatały się z degustacją polskich słodyczy i napojów. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.      

   

  Jeśli studia polonistyczne w Debreczynie ponownie wystartują (byłaby to trzecia katedra polonistyczna na Węgrzech, jedyna poza Budapesztem), Instytut Polski i Ambasada RP w Budapeszcie planują regularną organizację podobnych wydarzeń na Uniwersytecie w Debreczynie, aby zapewnić  stałą obecności polskiej kultury w tym ważnym ośrodku akademickim i dostęp do wielowymiarowej wiedzy o Polsce.

  DSC08004
  DSC08026
  DSC08049
  DSC08054
  DSC08055
  DSC08080
  DSC08117

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: