close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 8 sierpnia 2017

  Ponad 100 lat historii polskiego harcerstwa poznają członkowie największej organizacji skautowej w Rumunii - Cercetașii României. Na ich organizowanym co kilka lat spotkaniu, krajowym jamboree RoJAM, na które przybyło 1,8 tys. uczestników, do 15 sierpnia prezentowana jest wystawa przygotowana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

   

  Nim w sierpniu zapadnie decyzja o tym, czy polski Gdańsk i Związek Harcerstwa Polskiego zostaną gospodarzami Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku, rumuńscy skauci, którzy również biorą udział w głosowaniu nad polską kandydaturą, przez 10 dni będą poznawali tradycje harcerstwa polskiego, jego początki i współczesność. Okazją do tego jest wystawa prezentowana w ich obozowisku w Cristian koło Braszowa, gdzie odbywa się VI Krajowe Jamboree RoJAM. Poprzednie takie spotkanie odbyło się sześć lat temu.

   

  Wystawa, przygotowana specjalnie na RoJAM przez prowadzone przez Związek Harcerstwa Polskiego Muzeum Harcerstwa w Warszawie, wiele uwagi poświęca udziałowi harcerzy w wydarzeniach szczególnie istotnych dla historii i niepodległości Polski.

   

  Rumuńscy i zagraniczni skauci dowiedzą się z niej m.in. o udziale polskich kolegów w legionach, ich walce w Szarych Szeregach czy wpływie wychowania harcerskiego, którego fundamentami są wartości takie jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój, na całe generacje młodych Polaków. Ekspozycja, prezentowana w językach rumuńskim i angielskim, podkreśla fakt, że Polska jest kandydatem do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku w 2023 roku.

   

  - Bardzo zależało nam, aby wystawa pokazała również związki polskich i rumuńskich skautów. Od lat międzywojennych były one bardzo silne. Warto o tym opowiedzieć 1,8 tys. uczestnikom rumuńskiego jamboree, w tym także 300 międzynarodowym gościom tego wydarzenia, którzy na RoJAM 2017 przyjechali m.in. z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Polski, Izraela, Algierii czy Arabii Saudyjskiej – podkreśla Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, jednej z 24 takich placówek na świecie podlegających polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Instytut był pomysłodawcą wystawy i sfinansował jej powstanie.

   

  - Dzięki dostępowi m.in. do zbiorów Muzeum Harcerstwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Stowarzyszenia Skautów Tradycyjnych z Rumunii dotarliśmy do unikalnych materiałów i publikacji, które pokazują karty wspólnej skautowej historii. Odnaleźliśmy np. zdjęcia późniejszego króla rumuńskiego Michała I z 1937 roku wśród polskich harcerzy i wyjątkowy numer rumuńskiego czasopisma skautowego z 1936 roku w całości poświęcony polskiemu harcerstwu. Jego reprint towarzyszy ekspozycji, która jest również wstępem do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecia zjednoczenia Rumunii, które będziemy obchodzili w 2018 roku – podkreśla dyrektor Skieterska.

   

  Zainaugurowana 5 sierpnia ekspozycja o polskim harcerstwie będzie prezentowana na terenie RoJAM do jego końca, czyli do 15 sierpnia. Później odwiedzi inne miasta Rumunii. Dzień po zakończeniu jamboree rumuńskich skautów, na spotkaniu w Baku w Azerbejdżanie zapadnie decyzja o tym, który kraj będzie gospodarzem XXV Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. W imieniu Polski o to miano walczą wspólnie Związek Harcerstwa Polskiego i miasto Gdańsk.

  ***

  Więcej informacji udziela Paweł Rutkowski z Instytutu Polskiego w Bukareszcie (pawel.rutkowski@instytutpolski.org, tel. +40 21 224 45 56)

  Linki:

  Informacja o wystawie o polskim skautingu (oraz galeria foto) na stronie Instytutu Polskiego w Bukareszcie: http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/na-jamboree-skautow-rumunskich-o-polskim-harcerstw.html

  Strona promująca polską kandydaturę jako organizatora Światowego Jamboree Skautowego (World Scout Jamboree) w 2023 roku: https://polska2023.pl/

  Strona RoJAM 2017: http://rojam.ro/home-en/

  Strona organizacji Cercetașii României (Skauci Rumunii): http://scout.ro/

  opr. IP Bukareszt

  1_jamboree_2017
  2_jamboree_2017
  3_jamboree_2017
  4_jamboree_2017
  5_jamboree_2017
  6_jamboree_2017
  7_jamboree_2017
  8_jamboree_2017
  9_jamboree_2017
  10_jamboree_2017
  11_jamboree_2017
  12_jamboree
  13_jamboree_2017
  14_jamboree_2017
  15_jamboree_2017
  10_Harcerze_plansza
  20_Harcerze_plansza
  30_harcerze_plansza

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: