close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 11 maja 2017

  „Żydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów”: taki tytuł niesie wystawa przygotowana przez Instytut Polski w Pradze we współpracy z Muzeum POLIN. Ma przedstawić czeskiej publiczności nieznany wymiar relacji polsko-żydowskich.

   

  Podobnie jak w wielu innych krajach europejskich czeska percepcja historii Żydów polskich ogranicza się do okresu wojny i Holocaustu. Niewiele natomiast wiadomo o wcześniejszych procesach historycznych, które uczyniły z terytorium Rzeczpospolitej największe centrum diaspory. Wystawa ograniczona jest właśnie do kluczowego dla dziejów Żydów okresu trwania unii polsko-litewskie, od końca XIV do końca XVIII wieku. Prezentuje poszczególne elementy życia społeczności żydowskiej w Rzeczpospolitej takie jak samorząd czy szkolnictwo a także przypomina niektóre ciekawe postaci tego okresu, od Mojżesza Isserlesa po Jakuba Franka.

   

  Wystawa miała swoją premierę w rocznicę wybuchu Powstania w getcie w Synagodze Maisela w praskiej dzielnicy Josefov a obecnie prezentowana jest w stolicy Moraw Brnie w miejskiej Bibliotece J.Mahena. W kolejnych miesiącach będzie wędrować po całych Czechach. W ramach premiery projektu odbyła się również dyskusja o „polskiej i czeskiej pamięci o społeczności żydowskiej” organizowana przez IP w Pradze i czeski Instytut Badań Reżimów Totalitarnych, w której wziął udział dyrektor POLIN Dariusz Stola. Dyrektor Stola wygłosił również wykład o „historii Żydów Polskich w Muzeum POLIN” na Uniwersytecie Masaryka w Brnie.
  Opiekunem merytorycznym wystawy „Żydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów” była dr Hanna Węgrzynek z POLIN. Muzeum udostępniło również do przygotowania wystawy swoje zbiory ikonograficzne. 

  /Instytut Polski w Pradze/@polskyinstitut /www.polskyinstitut.cz

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: