close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 12 czerwca 2017

  W niedzielę 11 czerwca 2017 roku kilka tysięcy osób odwiedziło JUDAFEST – festiwal kultury żydowskiej na ulicy Kazinczy w centrum Budapesztu. Tym razem tematem przewodnim była Europa.

  Była to już dziesiąta edycja tego największego na Węgrzech święta, podczas którego działające w Budapeszcie i innych miastach organizacje żydowskie prezentują swój dorobek, zapraszając szeroką publiczność do rozmowy i inteligentnej rozrywki. Celem inicjatywy jest  pokazanie, że żydowskość nie ogranicza się wyłącznie do wspomnienia o tragedii Holokaustu, ale jest stałym i żywym  elementem współczesnego życia publicznego.

   

  Po kilku latach, kiedy gośćmi były pojedyncze kraje, m.in. w 2015 roku Polska, tym razem organizatorzy centralnym motywem uczynili europejskie dziedzictwo Żydów. W rezultacie narodowe instytuty kultury obecne na Węgrzech – Czeskie Centrum, Instytut Francuski, Ambasada RFN, Izraelskie Centrum Kulturalne oraz Instytut Polski – przygotowały własne stoiska. W przypadku Instytutu Polskiego dorośli i dzieci mogli wziąć udział w quizach i łamigłówkach, za rozwiązanie których otrzymywali polskie chałki i sezamki. Dostępne były publikacje Festiwalu Kultury Żydowskiej z Krakowa, miasta Krakowa, Żydowskiego Muzeum GALICJA w Krakowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi. W namiocie filmowym pokazany został fabularyzowany dokument Marka Tomasza Pawłowskiego z 2015 r. o Henryku Schönkerze, polskim Żydzie ocalałym z Holocaustu. Duże zainteresowanie wzbudziła przetłumaczona na węgierski wystawa „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” (Muzeum POLIN), a także wspólna ekspozycja o Żydach z Niemiec, Polski i Szwajcarii, którzy wnieśli wyjątkowy wkład w światową kulturę i naukę (m.in. Albert Einstein, Roman Polański, Artur Rubinstein). Część polskiego stoiska była dedykowana Ludwikowi Zamenhofowi, którego 100. rocznicę śmierci UNESCO ogłosiło Rokiem Esperanto. Na scenie gastronomicznej węgierski ekspert kulinarny porównywał zalety czeskich i polskich piw regionalnych. W przeddzień festiwalu Instytut Polski ufundował spacer historyczny po Budapeszcie śladami dyplomatów ratujących budapeszteńskich Żydów podczas II wojny światowej – trasa uwzględniła miejsca związane z działalnością Henryka Sławika, szefa Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech w latach 1939-1944, któremu Instytut Yad Vashem pośmiertnie przyznał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. 

   

  W ramach tegorocznego JUDAFEST działał też stolik EUNIC Hungary, czyli nieformalnego stowarzyszenia narodowych instytutów kultury działających na Węgrzech. Dyrektorzy wybranych instytutów kultury wzięli udział w akcji smażenia naleśników dla dzieci.

   

  JUDAFEST, który zakończył się integracyjną kolacją charytatywną dla 200 osób, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem głównych węgierskich mediów (telewizja, radio i prasa).   

   opr. IP w Budapeszcie

  DSC00654
  DSC00662
  DSC00691
  DSC00695
  DSC00701
  DSC00705
  DSC00707
  DSC00716
  DSC00719
  DSC00728
  DSC00742
  DSC00745
  DSC00747
  DSC00757
  DSC00764
  DSC00791
  DSC00799
  DSC00808
  DSC00840
  DSC00846

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: