close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 26 lutego 2016

  Najciekawsze młode artystki polskiej sceny tanecznej i teatralnej wystąpią w stolicy Rumunii w ramach przeglądu „News from Polska – taniec/teatr/muzyka”. Scena Narodowego Centrum Tańca w Bukareszcie będzie należała do nich w ostatni weekend lutego i pierwszy weekend marca.

  Cykl czterech przedstawień zainauguruje koncert muzyki elektronicznej. Nieprzypadkowo twórczyniami i bohaterkami prezentowanych spektakli są w większości kobiety. W ostatnich latach to one stanowią najbardziej liczną grupę wśród absolwentów uczelni artystycznych w Polsce, dominują też często w gronie laureatów konkursów artystycznych.

   

  - Zapraszając do Rumunii kobiety, które tworzą polską scenę teatralną i taneczną chcemy pokazać ich zainteresowania artystyczne, metody twórcze i sposoby wypowiedzi scenicznej. Dzięki nowemu projektowi przybliżamy naszą sztukę performatywną w wykonaniu młodych, oryginalnych artystów – zachęca Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który zainicjował przedsięwzięcie.

  Wybrane do projektu „News from Polska – taniec/teatr/muzyka” przedstawienia i performance dotykają różnorodnych tematów: pamięci dzieciństwa, zachowania jednostki i narodu wobec katastrofy, Holokaustu, a także człowieka wobec natury. Zagadnienia te są charakterystyczne dla współczesnego teatru polskiego, ale jednocześnie uniwersalnie istotne i zrozumiałe, a wszystkie z nich łączą też pytania o tożsamość: osobistą, artystyczną, narodową czy ludzką.

   

  Prezentowanym w Bukareszcie spektaklom będą towarzyszyły spotkania publiczności z artystami, moderowane przez krytyczkę teatralną i kuratorkę przeglądu Iulię Popovici.

   

  Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się w dniach 26 lutego– 6 marca 2016 roku, jest Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Narodowym Centrum Tańca (CNDB).

   

  Program przeglądu: www.culturapoloneza.ro

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: