close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 9 grudnia 2016

  Najbardziej aktywni w 2016 roku rumuńscy działacze na rzecz praw dziecka 7 grudnia otrzymali nagrody imienia wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka. Ich uroczyste wręczenie odbyło się w Pałacu Cesianu Racoviță w Bukareszcie.

   

  Nagrody rumuńskiej Federacji Organizacji Pozarządowych na Rzecz Dziecka (FONPC) od pięciu lat z inicjatywy Instytutu Polskiego noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowoczesnym podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.  

   

  ”Korczaki” w 2016 roku  zostały wręczone w pięciu kategoriach: za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka, profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych, profesjonalista z organizacji pozarządowych, dziennikarz i młody debiutant.

   

  Laureaci odebrali nagrody siódmego grudnia 2016 roku w Pałacu Cesianu Racoviță. Gala, której towarzyszyła prezentacja krótkiego filmu animowanego o Januszu Korczaku przygotowanego przez Instytut Polski z Bukaresztu, była częścią Festiwalu Praw Dziecka organizowanego przez FONPC. W jego ramach corocznie odbywają się wydarzenia dla najmłodszych ze środowisk wykluczonych, spotkania i konferencje dla organizacji oraz osób działających w Rumunii na rzecz dzieci.

   

  Federacja Organizacji Pozarządowych na Rzecz Dziecka, która od siedmiu lat organizuje festiwal, zajmuje się monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami państwowymi na rzecz opracowania i wprowadzenia ustawodawstwa w tej dziedzinie. Jedną z ważnych inicjatyw FONPC jest aktualnie projekt ustawy o powołaniu w Rumunii rzecznika praw dziecka. Dokument ten wzorowany jest w dużej mierze na polskich rozwiązaniach, przybliżanych w Rumunii przez Instytut Polski.

   

  Instytut Polski rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga. Od tego czasu Instytutu jest stałym partnerem nagrody, funduje także przyznawane co roku statuetki, zaprojektowane przez rumuńską artystkę Ancę Benerę. Od 2015 roku także Ambasada RP włączyła się organizację gali „Korczaków”.  

   

   

  Laureaci nagród im. Janusza Korczaka w 2016 roku:

  • za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka: Gabriela Coman

  • profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych: Cosmina Simiean

  • profesjonalista z organizacji pozarządowych: Oriana Goleanu

  • dziennikarz: Mihaela Chiper

  • młody debiutant: Simina Marina Voicu.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: