close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 23 listopada 2017

  Najbardziej aktywni w 2017 roku rumuńscy działacze na rzecz praw dziecka otrzymali nagrody imienia wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka. Ich uroczyste wręczenie odbyło się 22 listopada w czasie gali, która po raz pierwszy gościła w Teatrze Narodowym w Bukareszcie.

   

  Nagrody Federacji Organizacji Pozarządowych na Rzecz Dziecka (FONPC) w Rumunii są przyznawane od ośmiu lat, a od sześciu lat z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowoczesnym podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.  

   

  ”Korczaki” w 2017 roku  zostały wręczone w pięciu kategoriach: za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka, profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych, profesjonalista z organizacji pozarządowych, dziennikarz i młody debiutant. Laureaci odebrali nagrody 22 listopada 2017 roku w siedzibie Teatru Narodowego w Bukareszcie.

   

  – Co roku szukamy w Rumunii naśladowców Janusza Korczaka. Osób, które często całe swoje zawodowe życie poświęcają temu, by dzieci żyły w lepszych warunkach, miały dostęp do dobrej edukacji, by były przestrzegane ich prawa, ale także, aby rodziny miały zapewnione godne warunki rozwoju. To wielka satysfakcja, że najważniejsza nagroda w Rumunii za działalność w tym zakresie nosi właśnie imię wybitnego polskiego pedagoga, a my co roku możemy przypomnieć jego dziedzictwo i bierzemy także udział w obradach jury – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie. - Z dumą mogę powiedzieć także, że dzięki konsekwentnej współpracy z FONPC uroczystość, w czasie której wręczamy „Korczaki”, przyciąga coraz większe grono wybitnych specjalistów zajmujących się prawami dziecka i pedagogów, a także budzi rosnące zainteresowanie rumuńskich mediów – dodaje dyrektor Skieterska.

   

  Gala wręczenia nagród, której towarzyszyła prezentacja krótkiego filmu animowanego o Januszu Korczaku przygotowanego przez Instytut Polski i grupę artystów z Cieszyna, była częścią Festiwalu Praw Dziecka organizowanego przez FONPC. W jego ramach corocznie odbywają się wydarzenia dla najmłodszych ze środowisk wykluczonych, spotkania i konferencje dla organizacji oraz osób działających w Rumunii na rzecz dzieci.

   

  Organizatorem festiwalu jest federacja FONPC, która zajmuje się monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami państwowymi na rzecz opracowania i wprowadzenia ustawodawstwa w tej dziedzinie.

   

  Jedną z ważnych inicjatyw wspieranych przez FONPC jest aktualnie projekt ustawy o powołaniu w Rumunii rzecznika praw dziecka, złożony w rumuńskim parlamencie przez rząd przy współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Dokument ten wzorowany jest m.in. na polskich rozwiązaniach, przybliżanych w Rumunii przez Instytut Polski.

   

  Instytut Polski z Bukaresztu rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga. Od tego czasu instytut jest partnerem nagrody, bierze udział obradach jury, funduje także przyznawane co roku statuetki, zaprojektowane przez rumuńską artystkę Ancę Benerę i wspiera organizację gali.

   

  Laureaci nagród im. Janusza Korczaka w 2017 roku:

  •  za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka: Gabriela Achihăi, Fundacja Pomocy Społecznej Bacău.

  Gabriela Achihăi od 20 lat jest prezesem Rady Dyrektorów Fundacji Pomocy Społecznej w Bacău. Udało jej się utworzyć 9 centrów edukacji dziennej dla dzieci ze środowisk zagrożonych. Ponadto powołała do życia jedno z największych w Rumunii aktywnych centrów wolontariatu, w którym praktyki odbyło ponad 3000 ochotników.

   

  • profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych: Valeriu Botezatu, Dyrekcja Generalna Pomocy Społecznej i Ochrony Praw Dziecka – sektor 6, Bukareszt

  Valeriu Botezatu jest asystentem społecznym, który od 2001 roku działał w wielu stowarzyszeniach i fundacjach, natomiast od dwóch lat koordynuje wydział zajmujący się dziećmi i młodzieżą w ramach Dyrekcji Generalnej Pomocy Społecznej i Ochrony Praw Dziecka – sektor 6, w Bukareszcie.

   

  • profesjonalista z organizacji pozarządowych: Anca Maria Stănescu – SOS Wioski Dziecięce

  Anca Maria Stănescu od trzech lat pracuje jako asystent społeczny w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Rumunii. Z jej udziałem wsparcie otrzymało już ponad 150 dzieci. Grupa holenderskich dziennikarzy nakręciła o niej film dokumentalny, zatytułowany  „Girl on a mission”.

   

  •  dziennikarz: Diana Minerva Brâncuș, koorydnator, Sekcja Społeczna, Dyrekcja Wiadomości, Telewizja Rumuńska (TVR)

  Diana Minerva Brâncuș  jest laureatką wielu nagród, w tym nagrody dla najlepszego informacyjnego dziennikarza telewizyjnego podczas Gali Zdrowia w 2011 r. i drugiej nagrody w Europejskim Konkursie Reportaży Audiowizulanych dla Młodych Dziennikarzy "Information et développement durable" .

   

  • młody debiutant: Marian Pîslariu, Narodowe Kolegium Asystentów Społecznych w Rumunii – Oddział Terytorialny Jassy

  Marian Pâslariu jest obecnie asystentem społecznym w Dyrekcji Generalnej Pomocy Społecznej i Ochrony Praw Dziecka w Jassach i studiuje nadzór kuratorski, mediację i pomoc społeczną ofiarom przestępstw. 

   

  Zobacz film „Świat Janusza Korczaka” z polskimi napisami (jeśli nie pojawią się automatycznie, należy nacisnąć przycisk, pierwszy z lewej strony obok koła zębatego): https://youtu.be/FZgZIli-Ynw

   

   

   

   

  Link do informacji o nagrodzie na stronie Instytutu Polskiego: http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/nagrody-im-janusza-korczaka-przyznane-w-rumunii.html

   

   

  Instytut Polski w Bukareszcie

  23.11.2017 r.

  1_Korczaki_2017
  2_Korczaki_2017
  3_Korczaki_2017
  4_Korczaki_laureatka_Anca_Maria_Stanescu - Kopia
  5_Korczaki_laureatka_Diana Minerva Brancus - Kopia
  6_Korczaki_2017_dyr

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: